Ayak antropometrik ölçümlerinin cinsiyet tespiti ve boy tahmini açısından değerlendirilmesi
Evaluatıon of the foot antropometrıc measurements for sex determınatıon and stature estımatıon
- Tez No: 308287
- Danışmanlar: DOÇ. DR. K. İPEK ERGÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Ayakta kemik, eklem ve kaslar arasındaki anatomik uyum, bireyin kendine özgü ayak yapısını ve şeklini oluşturur. Ayağın yapı ve şeklinin morfolojik, morfometrik ve antropometrik özellikleri adli bilimlerde kimliklendirme çalışmaları açısından alternatif yöntemler geliştirmek için önemlidir. Çalışmamızda, insan ayak ölçümlerinin bireyin cinsiyeti ve boyu ile olan ilişkisinin gösterilmesi, gerekli görüldüğü durumlarda kullanılmak üzere cinsiyetinin belirlenmesi ve boyunun hesaplanabilmesi için modeller geliştirmek amaçlandı.Çalışmamızda, Adli Tıp Kurumu İzmir Grup Başkanlığı Morg ve İhtisas dairesinde yapılan adli otopsiler içinden 18- 65 yaş aralığında, toplam 89 (31 kadın, 58 erkek) bireyin boy ile sağ ve sol ayak ölçümleri alındı. Tüm ölçümlerin tanımlayıcı istatistikleri sunuldu, cinsiyetler arası ölçüm ortalamaları t testi analiziyle karşılaştırıldı. Ayak ölçümleri ve boy arasındaki ilişki Pearson Korelasyon analiziyle belirlendi. Cinsiyet tespiti için Lojistik Regresyon analizi, boy uzunluğunun hesaplanabilmesi için Çoklu Regresyon analizi uygulanarak modeller oluşturuldu.Sağ ve sol ayaktan alınan navicular uzunluk, medial cuneiform uzunluğu ve medial orta ayak uzunluğunun cinsiyetler arasında anlamlı bir fark göstermediği; boy ile anlamlı korelasyona sahip olmadığı görüldü. Cinsiyetler arasında, ortalamaları anlamlı fark gösteren sağ ve sol ayak ölçümlerinde cinsiyetin belirlenmesini sağlayan modeller elde edildi. Tüm gruplar için boy ile anlamlı korelasyon gösteren sağ ve sol ayak ölçümlerinden boy tahmin modelleri sunuldu.Sonuç olarak, cinsiyet tespiti modelleri, sağ ayak ölçümlerini kullanarak %92,1 oranında, sol ayak ölçümlerini kullanarak %85,4 oranında doğru tahmin yapmaktadır. Kadınlar için minimum 14 cm hataya sahip boy hesaplanma modeli oluştuğu görülürken, erkeklerde minimum 7 cm hataya sahip boy hesaplanma modeli elde edildi. Cinsiyet ayrımı yapılmadan oluşturulan modellerin 8-9 cm hata ile tahmini boy hesaplanması yapabildiği saptandı.
Özet (Çeviri)
The anatomic consistency between the bone, joint and muscle of the foot constitutes the individual foot structure and shape. The morphologic, morphometric and antropometric features of the structure and shape of the foot are important to develop alternative methods for identification studies in forensic science. This study, we aimed to develop models to show the relation of foot size with individual?s sex and stature, and to use them in sex determination and stature estimation of the cases when necessary.For this study we collected the data from 89 forensic autopsies (31 were women, 58 were men, aged between 18 and 65) at Council of Forensic Medicine İzmir Group Chairmanship and measured stature and the right and left feet. The descriptive statistics of all the measurements have been presented and the comparison of measurement values between genders have been evaluated with t-test analysis. The relation between foot measurements and stature has been determined via pearson correlation analysis. By using logistic regression analysis and multiple regression analysis for sex determination and stature estimation respectively, models were formed.The lengths of navicular and medial cuneiform bones, and medial midfoot lengths of right and left feet did not show significant difference between the genders and did not have significant correlation with stature. Between the genders, right and left feet measurement means showed significant differences, which were used to form a model for determining the gender. Stature estimation models were presented for all groups with significant correlation between the right and left feet measurements and stature.As a result, sex determination models had correct estimation rates of 92,1% and 85,4% by using right and left feet measurements respectively. Stature estimation model had minimum 14 cm. deviation in women and 7 cm deviation in men. The models without gender difference could calculate the stature with 8-9 cm. deviation.