Plak tip psoriazisli hastalarda kırmızı küre hacim dağılım genişliğinin, trombosit aktivasyon parametrelerinin ve inflamasyon belirteçlerinin; inflamasyon, eşlik edebilecek sistemik hastalıklar, klinik aktivite ve tedavi yanıtı ile ilişkisi
The relationship between red cell volume distribution width, platelet activation parameters and inflammatory markers and inflamamation, systemic comorbidities, clinical activity and response to treatment in plaque type psoriatic patients
  1. Tez No: 308304
  2. Yazar: OSMAN MURAT KALAYCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN AKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Psoriazis kronik, tekrarlayıcı, sistemik hastalıkların eşlik edebildiği otoinflamatuvar bir deri hastalığıdır. Patogenezinde T lenfosit aracılığı ile gelişen sistemik inflamasyonun epidermal kinetiği bozması ile tetiklendiği düşünülmektedir.Kanda kırmızı kürelerin hacim dağılım genişliğini gösteren RDW'nin, trombosit fonksiyon parametreleri olan ortalama trombosit hacmi (MPV), trombosit hacim dağılım genişliği (PDW) ve platelectrit (PCT) değerlerinin ve sensitif C reaktif protein (sCRP) ile eritrosit sedimantasyon hızı (ESR) gibi inflamatuvar belirteçlerin klinik hastalık aktivitesi ile ilişkisini, sistemik inflamasyon şiddeti ve eşlik edebilecek sistemik hastalık riskini belirlemedeki rollerini ve verilen tedaviler üzerindeki değişiklikleri belirlemek amacıyla bu çalışmayı planladık.Materyal ve metodlarÇalışma prospektif, kontrol grubu ve 8 haftalık tedavi takip süresi olan bir klinik çalışma şeklinde yürütüldü. Çalışmaya 18 yaş ve üzerinde, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tanımına göre anemisi olmayan; (hemoglobinin (Hb) erkekler ve postmenopozal kadınlarda 13 gr/dl, premenopozal kadınlarda ise 12 gr/dl altında olması) 94 psoriazisli hasta ve kontrol grubu için 74 sağlıklı birey alındı.Çalışmamızda hastalar; topikal klobetazol propiyonat + topikal kalsipotriol (n=15), dar band UVB (n=29), dar band UVB + asitretin (n=11), infliksimab (n=24), adalimumab (n=15) tedavileri alan 5 gruba ayrıldı. Hastaların tedavi öncesi ve 8 haftalık tedavi sonrası olmak üzere RDW, MPV, PDW, PCT, sensitif CRP, ESR, açlık kan glukozu ve lipid profilleri belirlendi. Hastalık klinik aktivitesini belirlemek amacıyla hastaların psoriazis alan ve şiddet indeksi (PAŞİ) skorları tedavi öncesi ve sonrasında hesaplandı. Hasta ve kontrol gruplarının vücut kitle indeksi hesaplandı.SonuçlarHastalık süresi ile tedavi öncesi PAŞİ değerleri arasında anlamlı ilişki bulundu. (p=0,01) Hastalarının yaşı ile RDW değeri ve sensitif CRP düzeyleri yükseklikleri arasında anlamlı ilişki saptandı (p=0,008 ve p=0,04). Kontrol grubuyla psoriazisli hastalar arasında sensitif CRP, açlık trigliserit, total kolesterol ve vücut kitle indeksi değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptandı. (p=0,020, p=0,001, p=0,049 ve p=0,035) Hasta grubunda tedavi öncesi ve sonrası değerlerin karşılaştırmasında sensitif CRP (p=0,020) ve tüm tedavi gruplarında PAŞİ değerlerinde anlamlı düşüş saptandı (p=0,01, p=0,01, p=0,03, p=0,01 ve p=0,01). Psoriazis hastalarında tedavi öncesi sensitif CRP ile PAŞİ değerleri arasında anlamlı ilişki saptanırken, (p=0,049) tedavi öncesi RDW ile PAŞİ değerleri arasında anlamlı ilişki bulunamadı (p=0,258). Tedavi öncesi PAŞİ değerlerinin karşılaştırılmasında infliksimab ile topikal tedavi grubu arasında anlamlı fark bulunurken (p=0,01) adalimumab ile topikal tedavi grubu arasında anlamlı fark saptanmadı. (p>0,05) Tedavi grupları PAŞİ değerlerinde düşüş yüzdesi açısından karşılaştırıldığında infliksimab ve adalimumab grupları topikal tedavi grubuna göre anlamlı olarak etkili bulunurken, (p=0,01 ve p=0,010) diğer tedavi grupları arasında anlamlı fark saptanmadı. MPV, PDW, PCT değerlerinin sensitif CRP, RDW, PAŞİ ve lökosit sayımı ile ilişkilerinin karşılaştırılmasında PCT ile sensitif CRP yüksekliği (p=0,005) ve PCT yüksekliği ile PAŞİ düşüklüğü (p=0,027) arasındaki ilişki dışında anlamlı sonuç bulunamadı. Hasta grubunda vücut kitle indeksi yüksekliği ile hem sensitif CRP hem RDW değerleri yüksekliği arasında ilişki bulundu (p=0,022 ve 0,029). Hasta ve kontrol grupları VKİ değerlerine göre 2 gruba ayrıldı. VKİ değerleri 18,5-24,9 arasında olan normal kilolu bireylerin karşılaştırılmasında sensitif CRP değerleri arasında anlamlı fark saptanırken (p=0,03), RDW değerleri arasında anlamlı fark bulunamadı. (p=0,165) VKİ değerleri 25'in üzerinde olan kilolu bireylerin karşılaştırılmasında RDW değerleri açısından anlamlı fark saptanırken, (p=0,044) sensitif CRP değerleri arasında anlamlı fark bulunamadı. (p=0,082) Hasta grubunun tedavi öncesi sensitif CRP değerleri ile açlık kan glukozu, total kolesterol ve trigliserit düzeyleri (p=0,039, p=0,017 ve p=0,001) ve RDW değerleri yüksekliği ile açlık kan glukozu değerleri yüksekliği arasında ilişki saptandı (p=0,028).Sonuçlarımız, RDW ve trombosit aktivasyon parametrelerinin, eşlik eden sistemik hastalık riski ve sistemik inflamasyonun şiddetinin belirlenmesinde ve tedavi takibinde yararlı olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Psoriasis is a chronic, relapsing autoinflammatory skin disease with accompanying comorbidities. It is thought that the deterioration of epidermal kinetics by T cell mediated inflammmation plays a role in its pathogenesis.This study is designed to determine the relationship between the red cell volume distribution width in blood (RDW), mean platelet volume (MPV), platelet volume distribution width (PDW) and platelectrit (PCT) values which are platelet function parameters, inflammatory markers like sensitive C reactive protein, erithrocyte sedimantation rate and clinical disease activity, their roles in determinig the inflammation severity and the risk of accompanying comorbidities systemic inflammation and the risks of comorbidities and to detect the differences on the treatments.Materials and methodsThis study is carried out as a controlled prospective study with 8 weeks of follow-up. Study involved 94 psoriatic patients and 74 healthy individuals who were older than 18 years and didn?t have anemia according to WHO?s definition of anemia. In our study, the patients were distributed in 5 treatment groups; topical clobetasole propionate + topical calcipotriol (n = 15), narrow band UVB (n = 29), narrow band UVB + acitretin (n = 11), infliximab (n = 24) and adalimumab (n = 15). Blood samples were collected before and after treatment The levels of RDW, MPV,PDW, PCT, sensitive CRP, ESR, fasting blood glucose levels and lipid profiles of the patients were determined before and after treatment. To determine the clinical disease activity, PASI scores of the patients were calculated before and after treatment. Body mass index was calculated in both patient and control groups.ResultsA significant relationship was found between disease duration and pretreatment PASI scores. (p=0,01) A significant relationship was detected between the age of the patients and RDW and sensitive CRP values. (p=0,008 ve p=0,04). Mean serum sensitive CRP, fasting triglyceride, total cholesterol levels and body mass index values were significantly different between psoriatic and control group (p=0,020, p=0,001, p=0,049 and p=0,035). There was a significant difference between the comparison of pretreatmet and posttreatment sensitive CRP levels(p=0,020) and a significant increase in PASI scores was detected in all treatment groups. (p=0,01, p=0,01, p=0,03, p=0,01 ve p=0,01). While a significant relationship detected between the pretreatment values of sensitive CRP and PASI among the psoriatic patients (p=0,049), no significant relationship was found between the pretreatment values of RDW and PASI (p=0,258). In the comparison of the pretreatment PASI values, while a significant difference was found between infliximab and topical treatment groups (p=0,01), no significant difference was detected between adalimumab and topical treatment groups (p>0,05). In the comparison of the percentage of decrease of PASI values between the treatment groups, while adalimumab and infliximab groups were detected as significantly more effective than topical treatment group (p=0,01 ve p=0,010), no significant difference was detected between the other treatment groups. In the comparison of the relationship between the values of MPV, PDW, PCT and sensitive CRP, RDW, PASI and white blood cell count, no significant relationship was detected except the corelation between PCT and sensitive CRP (p=0,005) and negative correlation between PCT and PASI (p=0,027). In the comparison of the normal weight individuals whose BMI values were between 18,5-24,9, while a significant difference was detected between sensitive CRP levels (p=0,03), no significant difference was found between RDW values (p=0,165). In the comparison of overweight individuals whose BMI values were higher than 25, while a significant differnce was detected between the RDW values (p=0,044), no significant differnce was detected between the sensitive CRP levels. (p=0,082) A corelation was detected between body mass index and both sensitive CRP and RDW values in patient group (p=0,022 ve 0,029). The patient and control groups divided into two groups according to BMI values. In patient group significant corelations were detected between glucose, total cholesterol, triglyceride and sensitive CRP (p=0,039, p=0,017 ve p=0,001) and glucose and RDW levels (p=0,028).Our results show that, RDW and platelet activation parameters are not useful for determining the accompanying risk of systemic disease and the severity of systemic inflammation and for monitoring treatment.