Türk sinemasında ?Köroğlu Destanı?
The Köroğlu Epic in Turkish cinema
  1. Tez No: 308328
  2. Yazar: BAŞAK ACINAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ÖZARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi (Folklor) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Kültür-edebiyat-sinema arasındaki ilişki bilinen bir gerçektir. Türk sözlü edebiyat geleneğinin içerisinde yer alan masal, destan, halk hikâyesi vb. anlatıya dayalı türler Türk sinemasına da kaynaklık etmiştir. Bu çalışmada Türk sözlü edebiyat geleneği içerisinde önemli bir yere sahip olan Köroğlu Destanı'nın Türk sinemasındaki yansımaları ele alınmıştır.Çalışma; giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemi belirtildikten sonra; destan kavramı ve Köroğlu Destanı hakkında bilgi verilmiş, daha önce yapılmış çalışmalar örneklendirilmiştir. Birinci bölümde, sinema öncesi izleme alışkanlıklarımıza değinildikten sonra, Türk Sinemasının tarihsel dönemleri kısaca açıklanmıştır.İkinci bölümde; öncelikle kültürel bellek kavramı açıklanmış, sonra sözel/yazılı bellek ile Türk Sineması'nın ilişkisi irdelenmiştir. Ayrıca Kültürel bellek kavramı ile Köroğlu imgesi ilişkilendirilmiştir.Üçüncü bölümde; öncelikle Köroğlu Destanı ile Köroğlu filmlerinin epizotları verilmiş, daha sonra destan anlatısı ile film anlatısı motif, şahıs ve olay örgüsü bakımından karşılaştırılmıştır.Sonuç kısmında ise; Türk sinemasındaki Köroğlu imgesinden hareketle ulusaldan evrensele uzanan özgün bir Türk sineması oluşturmada sözlü halk anlatılarının rolü açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The relationship amongst culture, literature and movie is a known fact. Story, the epic, folk tale, and so on which are the parts like the narrative forms of oral literature of Turkish convention had been the sources of the Turkish movie as well. Through this workout, which has an important place in the epic of Koroglu in Turkish oral literature tradition, it?s reflections in the Turkish movie had been dealt with.This study consists of an introduction and three chapters. After specifying the aim of the study, it?s scope and method used, the information on saga and Koroglu epic had been given, and illustrated with previously conducted studies.In the first chapter, after referring watching habits before movies, the Turkish cinema and it?s historical periods had been explained briefly.In the second part, first explained the concept of cultural memory, then the verbal/ written memory and Turkish Cinema relationship had been examined. In addition to this, Koroglu image had been associated with the concept of cultural memory.In chapter three, firstly episodes of the Koroglu epic and Koroglu films had been presented, then the epic narrative and the narrative of the movie had been compared in terms of narrative motifs, were compared in terms of tail party and plot.In the result section, moving from the image of Koroglu, the role of the oral folk narrations had been explained in making up unique Turkish movie extending from national to universal.