Bir anlatım dili olarak Reha Erdem sinemasında kurgu ile ima etme
As a mode of expression, implication through editing in Reha Erdem's cinema
  1. Tez No: 517154
  2. Yazar: MUSTAFA KOÇOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKAY NİŞANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Kurgunun gelişimi ile dinamik bir yapıya bürünen sinema, Sovyet kurgu anlayışı ile de farklı anlatı biçimlerine kavuşmuştur. Sovyet sinemacılarının Griffith'ten yola çıkarak ulaştıkları bu yeni yapı, sinemada bir çığır açmış, kendi antitezini de doğurarak felsefi tartışmalara kapı aralamış ayrıca başka yaklaşımların ortaya çıkmasına da zemin hazırlamıştır. Kurgu, Sovyet biçimciler tarafından, anlam oluşturmanın bir aracı olarak ortaya çıkmış ve gelişen bir anlatım dili olarak farklı içeriklere de bürünmüştür. Bu biçim Sovyetlerden çıkarak, tüm dünyaya yayıldığı gibi Türkiye'de de karşılığını bulmuştur. Türk sinemasında Sovyet Biçimciliğine en yakın örnek ise Reha Erdem sinemasıdır. Erdem, kurguyu istediği fikir etrafında bir anlatı biçimi kurarak kullanır. Efektif kullanımları olsa da ekseri somut yapıdan soyut bir eşiğe ulaşma arzusu bulunmakta, dolaysıyla ima etme, Reha Erdem sinemasında bir olgu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışma, Reha Erdem sinemasını kurgu ile ima etme kapsamında incelemektedir. Kurguya dair ilk kez ortaya çıkan teorik ve pratik çalışmalar incelenerek referans alınmıştır. Bu şekilde Reha Erdem sineması, içerik analizine tabi tutularak kurgu ile ima etme kullanımı ve sıklığı verilerine ulaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Cinema has become a dynamic medium of expression with the development of editing and it has reached various narrative forms with the birth of Soviet montage. Following the steps of David Wark Griffith, this new perspective of Soviet filmmakers led to a breakthrough in cinema, and caused the birth of its own antithesis, opening the door to philosophical debates, and the emergence of other approaches. Editing has emerged as a means of forming meaning by Soviet formalists, and has also embraced different contents as a developing language of expression. The Soviet school spread throughout the world and found its way to Turkey too. Reha Erdem is the most striking figure who adopts Soviet formalism in Turkish cinema. Erdem has a great ability to deliver all his ideas and thoughts through his way of editing. Despite his effective use, there is often a desire to achieve an abstract threshold from concrete structure; therefore, implication emerges as a fact in Reha Erdem's cinema. This study examines Reha Erdem's cinema in the scope of implication by editing. The theoretical and practical studies about the emergence and development of editing are examined and taken as reference. After that, Reha Erdem's cinema is subjected to content analysis to determine the usage and frequency of implication through editing.