Mehmet Siyah Kalem resimlerinden hareketle yapılan bir animasyon projesinde rotoskopi tekniğinin incelenmesi
Analysis of rotoscoping as a technique in an animation project desingned based on Mehmet Siyah Kalem pictures
  1. Tez No: 308440
  2. Yazar: AYNUR FOMİN ÇATAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİLAY YURDAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Mehmet Siyah Kalem Resimlerinden Hareketle Yapılan Bir Animasyon Projesinde Rotoskopi Tekniğinin İncelenmesi " başlıklı bu çalışmanın birinci bölümünde ilk olarak rotoskopi tekniğinin icadı ve özellikleri, Fleischer Stüdyosunun animasyon filmlerinden örnekler, Disney Stüdyosunun rotoskopiyi kullanım şekli ve rotoskopinin bu dönemlerdeki animasyona etkisi incelendikten sonra dünyada rotoskopinin uygulandığı çizgi film, bilgisayar oyunu, müzik klibi örneklerine yer verilmiştir.İkinci bölümde rotoskopun, live- action görüntüler üzerinden ana hatların çizilerek animasyon karelerini yaratmada kullanımının ötesine geçilerek sinema filmlerinde çekilmesi olanaksız sahneler yaratmada ve görsel efektler üretmede kullanımı aktarılmıştır. Rotoskopi tekniğinin bilgisayarda üretilen görüntülerin birleştirilmesinde nasıl bir rol oynadığı detaylı bir şekilde incelenmiştir.Üçüncü bölümde günümüzde rotoskopi ile uğraşan birinin sayısal görüntü, projenin yayınlanacağı ortam, kamera ve kamera hareketleri, insan görme algısının özellikleri, dijital rotoskopi araçları ve yazılımları hakkında edinilmesi gerekli bilgilere değinilmiştir.Proje üretmek ve projeye konu bulmak sıkıntılı süreçlerdir. Birçok animasyon filmine baktığımızda tarihten, geçmiş kültürlerden ve inançlardan önemli veriler toplayıp işlediklerini görürüz. Mehmet Siyah Kalem resimleri de gerek karakterleri gerek tekniği gerekse yansıttığı dünya ile inanılmaz zengin bir kaynaktır. Bu araştırmanın dördüncü bölümünde Mehmet Siyah Kalem'in kim olduğu, tekniği, mekan anlayışı incelenmiştir. Özellikle cin figürleri içeren resimleri Şaman dünya görüşü ve sembollerini içermeleri bakımından ayrıntılı bir şekilde araştırılmıştır.Beşinci bölümde ise uygulama çalışması olan animasyonun snopsisi, tasarlanan karakterlerin 3ds Max programında nasıl modellendiği, iskelet sisteminin kinematiğinin ve modelle etkileşiminin nasıl kurulduğu , animasyonun tüm süreçlerinin nasıl gerçekleştirildiği ve birleştirmelerin nasıl yapıldığı açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The first chapter of this study titled“Analysis of Rotoscoping as a Technique in an Animation Project Designed Based on Mehmet Siyah Kalem Pictures ”, includes the invention and features of the rotoscoping technique, examples from the animation films produced by Fleischer Studio, and usage of rotoscoping by Disney Studio. Following the investigation of the effect of rotoscoping on animation in this period, animated film, computer game, music video examples worldwide where rotoscoping has been used are included.In the second chapter, moving beyond the use of rotoscoping in creating animation frames by drawing outlines from live- action images, its use in visual effect production and creation of scenes that are impossible to shoot in cinema films are presented. The role of Rotoscoping in the combination of scenes produced on computer is examined in detail.The third chapter of the study includes the information that people who use rotoscoping should have about digital video, medium of the project to be broadcast, camera and camera movements, human visual perception features, and digital rotoscoping tools and software.Producing a project and finding a theme for a project are stressful processes. When we look at many animation films we see that they collected and treated important data from history, past cultures and beliefs. Mehmet Siyah Kalem pictures are amazingly rich sources with their characters, technique, and the world they reflect.The fourth chapter of the study examines the life of Mehmet Siyah Kalem, his technique, and his conception of space. Especially, his pictures containing demon figures are thoroughly examined as they have Shamanism belief and symbols.In the fifth chapter, synopsis of the animation, modelling of characters on 3ds Max program, rigging, production of the animation, and compositing of pieces are explained.