Bilgisayar oyunlarında grafik tasarım ve uygulama sorunları: Bir oyun için arayüz tasarımı
Problems of graphic design and implementation in computer games: Interface design for a game
  1. Tez No: 308439
  2. Yazar: SEZA SOYLUÇİÇEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ZÜLFÜKAR SAYIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bilgisayar oyunları, teknolojik gelişmeler sayesinde son yıllarda büyük gelişmelerin yaşandığı bir sektör haline gelmiştir. Bu sektörde oyunların daha çok ilgi görmesini sağlamak için, nitelikli oyun arayüz tasarımlarına, dolayısıyla da alanında yetkin grafik tasarımcılara olan gereksinim artmaktadır. Her geçen gün önemi daha da artan bilgisayar oyunları alanında estetik, yaratıcılık ve özgünlük açısından daha nitelikli ürünlerin geliştirilmesi, söz konusu alanda çalışan grafik tasarımcıların önemini de arttırmaktadır. Belirtilen nedenlerden dolayı bu çalışmada grafik tasarımın bilgisayar oyunlarındaki yeri ve önemi irdelenmektedir.`Bilgisayar Oyunlarında Grafik Tasarım ve Uygulama Sorunları; Bir Oyun İçin Arayüz Tasarımı' adlı bu tezin birinci bölümünde oyun kavramı ele alınarak belirlenen başlıklar altında oyun ve oyunun işlevleri hakkında tanımlamalar yapılmaktadır.İkinci bölümünde ise bilgisayar oyunlarının tarihsel gelişiminden ve çeşitlerinden söz edilerek, konu ile ilgili geçmişten günümüze kadar geçen süre içindeki ilerlemeler anlatılmakta, teknolojik gelişmelerin sunduğu olanaklar sayesinde, bilgisayar oyunlarının farklı ortamlarda oynanabildiğinden söz edilmektedir.Üçüncü bölümde bilgisayar oyunlarında grafik tasarım ve uygulama sorunlarına yer verilmekte, oyun üretim sürecindeki aşamalar ele alınarak ne tür uzmanlık alanlarından insanların projede yer alması gerektiği üzerinde durulmaktadır. Bir oyunun ne denli başarılı olduğunu irdelemek için gerekli ölçütler belirlenerek, bu ölçütler ışığında oyun örnekleri incelenmektedir. Bu incelemeler sonucunda oyunların çoğunun grafik tasarım alanındaki sorunlarından dolayı yeterince başarılı olamadıkları açıklanmakta; grafik tasarım açısından zayıf olmalarının yanı sıra, tasarım ve yazılımın uyuşmazlığı dolayısıyla da oynanabilirlik sorunlarına değinilmektedir. Bu verilerden hareketle, başarılı oyun projeleri de incelenerek, bu başarıyı belirleyen etkenler saptanmakta ve çözüm önerilerinde bulunulmaktadır.Dördüncü bölümde uygulama çalışması ve analizine yer verilmekte, 8-10 yaş çocuklar için geliştirilen iki boyutlu bir bilgisayar oyununun, hem eğlenceli hem de öğretici nitelikli olmasının gerekliliği vurgulanmaktadır. Bundan hareketle uygulama çalışması için güncel konulardan biri olarak çocukların küresel ısınma konusundaki duyarlılıklarını arttırmak amacıyla, estetik yaklaşımlarla oluşturulan eğitici bir platform oyunu ortaya konmakta ve bu uygulama çalışması irdelenmekte; bu incelemede belirlenen oyun ögeleri tek tek ele alınarak oyunun gelişme süreci açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Computer games have become a sector in which great developments are occurring in recent years thanks to the technological developments. In this sector, in order to receive more interest in games, there is an increasing need in qualified game interface designs and also graphic designers who are leading expert. In the area of computer games, whose importance has been increasing day by day, in terms of the development of qualified games aesthetic, creativity and originality are also increasing the importance of graphic designers in question. Because of the reasons in question, the importance of graphic design in computer games is being examined in this study.In the first section of the thesis called? The Problems of Graphic Design and Implementation in Computer Games; Interface Design for a Game? definitions about games and game functions are being made under the base of titles which are determined by dealing with game concepts.In the second section, by referring games? historical developments and types, the improvements of the subject from past to present are being mentioned and owing to the facility presented by technological developments, it is mentioned that there is a possibility of this games? being played in different environment.The third section includes the problems of graphic design and implementations in computer games, by dealing with the phases during the games production, there is an emphasis on which area of proficiency should be included in the project. In order to examine how much a play is successful, essential criteria are determined, the examples of games are studied in the light of these criteria. As a result of these analysis, there is an explanation about the failure of most of the games due to the problems in graphic design. Besides these games are weak in graphic design, because of the conflict in design and software, there is a mention about problems of playing. Considering the fact of this data, successful game projects are also studied and the factors which affects this success are determined and solutions are suggested.The fourth section includes the study of implementation and analysis, there is an emphasis on the necessity of two dimensional computer game which is both entertaining and educational for the children between 8 and 10. Therefore, for the study of implementation, to increase the sensitivity of children on global warming as one of the daily subject, an instructive platform game that is designed with aesthetic approach is used and this study of implementation is examined; the process of the game is explained by dealing game elements one by one which is determined in this review.