Halkla ilişkiler perspektifinden kurum imajının tüketici davranışına etkisi IKEA örneği
From public relations perspective effect of corporate image to consumer behavior Ikea example
- Tez No: 308451
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP TAYFUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Günümüzün küreselleşen ekonomisinde ürün çeşitliliğindeki artış, pazarların büyümesi, tüketicinin bilinçlenmesi ile birlikte işletmeler varlıklarını sürdürebilmek ve rekabet koşullarında her zaman bir adım daha önde olmak adına çeşitli uygulamalara gitmektedirler. Bu uygulamalarla birlikte müşterilerini elde tutmayı ve yeni müşteriler kazanmayı hedefleyen kurumlar, değişimleri takip ederek, yeniliklere öncülük etmeyi planlamaktadırlar. Bu uygulamaların başında hedeflenen kurum imajına ulaşma çabaları vardır.Kurum hakkındaki somut düşünceleri ifade eden kurum imajını anlamaya yönelik çalışmalar sonucu, insanların işletmeye karşı davranışları anlaşılmakta ve yorumlanmaktadır. Rekabet üstünlüğü yaratmak amacıyla kurum kültürü temelinde şekillenen kurum imajını, doğru iletişim kanalları ve stratejilerle tespit edilen hedef kitleye aktarmak noktasında halkla ilişkiler devreye girmektedir. Halkla ilişkiler yöneticisi kurumun kamuoyundaki imajını belirlemek adına örgüt kültürünü tanıtarak, kurumsal kimlik çalışmalarına destek olmakta ve halkla ilişkiler tekniklerini kullanarak örgütsel başarıya katkı sağlamaktadır. Kurum imajının gelişimi sürecinde kurum kültürü ile yola çıkılarak, uygun kurum iklimi atmosferinde, örgütsel değerleri kimlik ile buluşturmak, kimliği; kurumsal davranış, kurumsal iletişim, kurumsal dizayn kavramları ile harmanlamak, merkeze kurum felsefesini koymak ve amaçlanan kurum imajına ulaşmak hedeflenmektedir.Çalışmanın amacı tüketici satın alma davranışları ile kurum imajı arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Hazırlanan bu çalışmada öncelikli olarak kurum imajı ve onu oluşturan, ona destek olan başlıklar ele alınmış, sonrasında kurum imajının tüketici davranışları üzerindeki etkileri ifade edilerek tüketici ve tüketici davranışlarının sebepleri, bu sebeplerin alt başlıkları incelenmiştir. Son olarak IKEA araştırması yapılmış ve IKEA' nın kurum imajını ve bu imajın tüketicisi üzerindeki etkisini analiz etmek adına anket çalışması uygulanmıştır. Kurum imajının tüketici davranışına etkisi bağlamında yapılan anket çalışmasında tüketicinin IKEA' yı tercih etme sebebinde kurum imajının rolünün ne olduğu saptanmaya çalışılmıştır. Uygulanan anket çalışması değerlendirilerek sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In today?s globalising economy, companies are bringing in some applications to maintain their entity and take a step further in competitive climate with increase in variety of products, market growing and consumers? becoming conscious. Companies aiming at keeping their customers and gaining new ones with these applications are planning to pioneer innovations following changes. At the beginning of these applications, there is the effort of reaching to image of aimed company.As a result of studies regarding understanding image of company that explains concrete thoughts about company, people?s behaviours to company are understood and interpreted. Public relations step in at the point of transferring company?s image shaped at the basic of company culture to create competition advantage into detected target audience through correct advertising media and strategies. Public relations administrator supports corporate identity studies employing corporate identity to determine the image of company in public opinion and contributes to organizational success employing public relations techniques. In the process of development of company image with corporate culture, it is aimed that in appropriate company atmosphere organizational values will come together with identity, identity will be combined with corporate behaviour, corporate communication and corporate design concepts, corporate philosophy will be at the centre and aimed company image will be reached.The purpose of this study is to find out relationship between consumer behaviour and corporate image. In this study, at first titles forming and supporting company?s image have been discussed, then consumer, reasons of consumer behaviours and sub titles of the reasons have been examined stating the effect of company?s image on consumer behaviour. Finally, IKEA research has been done and survey has been applied to analyse IKEA?s corporate image and the effect of this image on consumer. During the survey conducted in the context of corporate image?s effect on consumer behaviour, the role of corporate image at the reason of consumers? preferring IKEA have been tried to determine. Results have been evaluated as a result of survey conducted.