Uluslararası transfer fiyatlandırması ve vergilendirme sürecinde karşılaşılan sorunlar
International transfer pricing and the problems encountered in taxation process
- Tez No: 308450
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HABİB YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Transfer fiyatlandırması, şirketlerin bağlı ortaklıkları arasında mal ve hizmet transferlerinde kullandıkları bir yöntemdir. Ekonomik anlamda ilgili birimlerin performanslarını değerleme de kullanılacağı gibi özellikle şirketler tarafından vergi avantajı sağlamak amacıyla kullanılan transfer fiyatlandırması bazen kötü amaçlarla kullanılabilmekte ve ülkeler arasında sermaye hareketine ve vergiden kaçınmaya yol açabilmektedir.Transfer fiyatlandırması yolu ile söz konusu olumsuzluklarını bertaraf edebilmek amacıyla ülkeler gerekli düzenlemeleri yaparken ülkemizde de kanun koyucular OECD düzenlemelerini dikkate alarak yasa çıkarmışlar ve 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunun ile bu düzenlemelere uygun transfer fiyatlandırma yöntemleri getirmişlerdir.Çalışmada, transfer fiyatlandırmasının Türk Vergi Sistemi üzerindeki etkisi ele alınmıştır. Bu bağlamda çalışmanın ilk bölümünde, transfer fiyatlandırmasının teorik çerçevesi çizilmiş, ikinci bölümünde uluslararası transfer fiyatlandırması ve ilgili ülkelerin yapmış oldukları düzenlemeler ele alınmıştır. Son bölümde, Türk Vergi Sisteminde transfer fiyatlandırması, 5422 ve 5520 sayılı Kurumlar Vergisi'nin getirdiği yenilikler, Gelir Vergisi Kanun'u ve Katma Değer Vergi'si Kanun'u transfer fiyatlandırması açısından değerlendirilmesi ve uluslararası transfer fiyatlandırmasının uygulamasında tespit edilen sorunlar ve çözüm önerileri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Transfer Pricing is a method used by firms in the transfers of goods and service among partnership of the firm. In addition to the use evaluation of the related units performance in understanding of the economy,transfer pricing used particularly for the making advantage of the tax by the firms may be sometimes used for bad purpoces and lead to capital movement and tax explaitation among cauntries with the worded of mentioned negative sitmations while the countries make necessory regulations ın, our country law makers made law talking OECD regulation into consideration and by means of 5520 numbered-Institutation Tax Low , suitable transfer pricing In this study,the impact of transfer pricing on Turkish Tax system has been taken over. In this respect,ın the first section of the study Theoritical framework of transfer pricing has beendrown, ın the second section, ınternational transfer pricing and regulations made by related countries have been taken on. Andin the last section,Transfer pricingin Turkish Tax System and innovations whic 5422 and 5520 numbered institutional Tax brought and the evaluation tax revenue and Added Value Tax laws as regards transfer pricing have been takenon, and the problems detected ,n the application of international tranfer pricing,an solving suggestions have been taken on.