Limited şirketlerde ortakların hak ve borçları
Partners' right and obligations of limited companies
- Tez No: 308481
- Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN MEMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte ülkemizdeki ve yurtdışındaki tacirler arasında ticaret artmış, gelişen ticaret hayatına uyum sağlanması için 6762 sayılı Türk Ticaret Kanununda güncelleme yapılması zorunlu hale gelmiştir. Çalışmamız Türk Ticaret Hukukunun ana ticari şirket türlerinden biri olan limited şirketlerin günümüzdeki yapısı ve şirket ortaklarının hak ve borçlarının açıklanması amacıyla hazırlanmıştır. 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu göz önüne alınıp yürürlükteki hukuk ile karşılaştırmalar yapılarak doktrin ve Yargıtay kararları eşliğinde ortakların şirket içindeki durumu ile hakları ve borçları detaylı olarak incelenmiştir.Ulaşılan sonuç, limited şirket en çok tercih edilen ortaklık tiplerinden birisi olup, mevcut sistemde pay devrinden karar alınmasına kadar birçok düzenleme uygulama açısından sıkıntılar doğurmaktadır. Limited şirketlere ait hükümlere dair TTK. ile yTTK. arasında, önemli farklılıklar bulunmaktadır. Söz konusu bu sebeple yTTK. limited şirketleri şahıs şirketlerinden uzaklaştırıp bir sermaye şirketi olan anonim şirkete yakınlaştırmıştır.
Özet (Çeviri)
As the technology improved, the trade between the domestic and foreign tradesmen had increased, and in order to comply with the continuously trade life it had became necessary to update the Turkish Trade Code no. 6762. This work had been conducted with the purpose to explain the current structure of the limited companies, which is one of the main company types within the framework of Turkish Trade Code, and the rights and liabilities of the partners of such companies. Comparisons had been made with the legislation in force by considering the Turkish Trade Code no. 6762; and with reference to the doctrine and the Supreme Court?s Decisions the situation of the partners within the Company and their rights and liabilities had been examined in detail.Accordingly it had been seen that limited companies are one of the most preferred partnership types. At the current for limited companies system many arrangements on from share transfers to decision making, there are practical problems. There are substantial differences between the provisions of the Turkish Trade Code and the New Turkish Trade Code regarding the limited companies. On the basis of the foregoing the New Turkish Trade Code transforms the quality of the limited companies and estranges them from private companies and assimilates them to incorporated companies.