Limited şirketlerde temsil ve yönetim
Administration and representation in limited company
  1. Tez No: 147184
  2. Yazar: LEVENT BİÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BAHTİYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Türk Ticaret Kanunu'nun limited şirketleri düzenleyen hükümleri, İsviçre Borçlar Kanunu'ndan iktibas edilmiştir. Buna karşılık, ortakların sorumluluğunu düzenleyen kısımlar, limited şirketlerin ilk kez ortaya çıktığı Alman Kanunu'ndan alınmıştır. Yine bazı hükümler aynen alınmayarak değiştirilmiş, adaptasyon yapılmıştır. Kanunun bir taraftan şahsi unsura önem vermesi, ortaklar arası ilişkileri buna göre düzenlemesi, diğer taraftan ortakların sadece şirkete koymayı taahhüt ettikleri sermaye miktarında sorumlu olmaları limited şirketlerle ilgili hükümlerin bütünlüğünü bozmuştur. TTK. limited şirketlerde anasözleşme veya ortakların alabileceği bir kararla aksi kararlaştınlamadığı sürece birlikte yönetim ilkesinin uygulanmasını kabul etmiştir(TTK. 540). Birlikte yönetim ilkesi, yönetim ve temsil işlemlerinin, tüm ortakların oybirliği ile yöneteceği anlamına gelmektedir. Ortak sayısının çok olması durumunda, birlikte yönetim ilkesi yerine, yönetim hakkının bölünerek müdürler arasında paylaştırılması daha pratik bir yoldur. Aksi takdirde birlikte yönetim ilkesi şirketin işleyişini engelleyebilir. TTK. 540/H'ye göre anasözleşme ile veya genel kurulun vereceği bir kararla şirketin yönetimi ve temsili ortaklardan bir veya birkaçına bırakılabilir. Anonim ortaklıklarda yönetim ve temsil görevini üstlenen yönetim kurulunun yerini limited şirketlerde müdürler almıştır. Müdürlerin birden fazla olması durumunda anonim ortaklıklardaki yönetim kuruluna benzer bir durum ortaya çıkabilir. TTK. 542, limited şirketin temsil yetkisinin genişlik ve kapsamı hakkında anonim şirketlere ilişkin 321. maddeye yollama yapmıştır. TTK. 321 'e göre temsil yetkisi olanlar, şirketin amaç ve konusuna dahil olan her türlü iş ve işlemleri şirket adına yapmaya yetkilidirler. İşletme konusunun sınırlan tesbit edilirken katı ve dar bir yorumdan sakınılmalı, işletme konusu geniş yorumlanmalıdır. İşletme konusunu doğrudan gerçekleştirebilecek faaliyetlerle birlikte dolaylı olarak işletme konusuna hizmet eden fiiller de konu içinde sayılmalıdır.VII Temsil yetkisinin sınırlandırılması iyiniyetli üçüncü kişilere karşı sınırlandırılamaz. Ortak imza ve şube işleriyle sınırlama bu kuralın istisnalarıdır. Anonim şirketlerden farklı olarak limited şirketlerde yönetim ve temsil görevi bir hak ve bir yükümlülük niteliğindedir. Limited şirketlerde müdürler yönetim ve temsil işlemleri yerine getirirken, basiretli bir tacir gibi özenle hareket etmekle yükümlüdürler. TTK. 'da anonim şirketlerde olduğu gibi (TTK. 342) ayrı bir düzenleme olmamasına rağmen, şirketin günlük işlerini yönetmek üzere yönetim yetkileri olmayan veya sınırlı şekilde bulunan müdürler atanabilir. Sadece günlük işleri yürütmekle görevli müdürlerin ticari mümessil niteliğinde olduğu kabul edilmektedir. TTK. 545 'te anasözleşmede aksine hüküm olmadıkça ticari mümessil ve ticari vekillerin genel kurul tararından atanabileceği düzenlemiştir. Anonim şirketlerden farklı olarak limited şirketlerin ticari mümessil atayabileceği açıkça düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The articles related to the Limited Liability Company of Turkish Commercial Code was taken from the Swiss Code of Obligations. On the other hand, the part of the responsibility of the partners was obtained from the German Code in which the Limited Liability Company was firstly looked over. Some articles even were not completely acquired and they were adjusted as changed.On the one hand, the Code pays attention to personal element and with this, it regulates the relationships beetwen the partners, On the other hand, the partners are only responsible in the portion of their capitial. Which is because the generality of the Codes related the Limited Liability was demaged. Turkish Commercial Code accepted that, in Limited Liability Company unless the contrary is decided, with the main contract or the partners' decision, the“Joint Administartion Rule”should be fulfilled (T.C.C.540). In the Joint Administration, the whole partners rule together in the processes of representation and administration. When the partner numbers are many, divided the ruling right and shared betwen the directors are more practical instead of Joint Administration Rule. In the other way, the Joint Administration Rule may prevent the function of the company. According to T.C.C. 540/ II, with the main contract or the decision that the General Assembly will give, the administration and representation of the Company may be left to one or more than one partner. While the Board of Directors have the administration and representation duty in the Corporations, the Directors have these rights in Limited Liability Compnany. A condition like the General Assembly in the Corporations may be taken place in case the Directors are more than one. For the meaning of Limited Liability Compnay's reprensentation and administration right, T.C.C. 542 attributed to T.C.C. 321 related to the Corporations. According to T.C.C. 321, the people having the representation rights have theIX authority to do all the transactions and works icluded the company's aim and service on behalf of the Company. When the limitations of the management subject are described, the management should be widely commented. As well as the works directly servicing to the management, the subjects indirtectly servicing to the Management are looked over, The representation authority can not be limited against the third people who are in good faith. The Joint Signature and the limitation with the branch works are the exception of this rule. In Limited Liability Companies, the administration and representation authority is a right and responsibility contrary to Corporations. In Limited Liability Companies, the Directors should be functioned like an experienced merchant as fulfilling their administration and representation duties. In T.C.C, like in Corporations (T.C.C. 342 ) although it is not a particular regulation, the Directors having the limited authority or not any authority may be appointed to govern the Company's daily works. The Directors only ruling the daily works in the Company are named as the“ Commercial Representative”. In T.C.C 545,unless a contrary regulation in the main Contract, Commercial Reprensentative and Commercial Delegate may be appointed by the General Assembly. That the Limited Liability Companies may appoint Commercial Representative contrary to the Corporations is obviously regulated in this article as well.