Sovyetler Dönemi Azerbaycan sahası Köroğlu Destanı'nda etnografya ve toponimler
Ethnography and toponyms of Soviet Period Azerbaijani field in Köroğlu Epic
  1. Tez No: 308501
  2. Yazar: SADIG SADIGLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RABİA BAHAR AKARPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi (Folklor) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Destanlar mensup oldukları milletlerin milli değerlerini içlerinde barındıran birer hazine gibidirler. Biz de bu çalışmamızda Azerbaycan sahası Köroğlu destanında etnografya ve toponimleri ele aldık.Araştırmamızın giriş bölümünü iki bölüm olarak hazırladık. İlk bölümde dünyada ve Azerbaycan'da ?Azerbaycan Köroğlusu? ile ilgili yapılmış olan araştırma ve araştırmacılardan söz ettik. Girişin ikinci bölümünde ise çalışmanın konusu, önemi ve metodolojisi hakkında bilgi verilmiştir.Çalışmamızın ana konusunu da etnografya ve toponimler olarak ayırdık. Birinci bölümde destanı etnografik açıdan inceledik. Köroğlu Destanı'ndaki yaşam tarzını, yeme ? içme, giyim ? kuşam geleneklerini, kullandıkları silahları, yaşadıkları mekanları, aile yapısını etnografik açıdan değerlendirdik.İkinci bölümde ise toponimleri ele aldık. Köroğlu ve delilerinin yaşadıkları yer, yaptıkları seferler ve genel olarak destanda geçen yer isimleri ile ?Köroğlu Dünyası?nın sınırlarını belirlemeye çalıştık.Sonuç olarak yaptığımız işin kısa değerlendirmesi ile çalışmamızı bitirdik.
Özet (Çeviri)
Epics are like treasures that inhold the national values of the nations they connect to. In this study, we elaborated the ethnography and toponyms of Azerbaijani field in Koroglu epic.We have divided the introduction of our study into two parts. In the first part, information pertaining to the subject, noteworthiness and methodology of the study is provided. While in the second part of the introduction, research on ?Azerbaijani Koroglu? in the world and in Azerbaijan and relevant researchers are cited.We have ascribed the core subject of our study as the ethnography and toponyms. In the first part we have examined the epic in ethnographic aspects. We have evaluated the life style, food and beverage, clothes, traditions, weapons used, living spaces and the family structure reflected in Koroglu Epic in ethnographic terms.Instead, in the second part we dwelled upon the toponyms. We have tried to define the borders of ?Koroglu Wold? under the light of the place Koroglu and reside, their expeditions, accompanied by the names commonly mentioned in the epic.As a result we have concluded our study with a brief consideration of our work.