Nigar Refibeyli'nin şairliği
Poetry of nigar of Nigar Refibeyli
  1. Tez No: 566894
  2. Yazar: SEVİNC SÜLEYMANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA ÇETİN BAYCANLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
XIX. Yüzyılın sonu, XX. yüzyılın başında Azerbaycan edebiyatının roman, şiir ve tiyatro alanındaki hızlı gelişimi, 1920 senesinde Sovyetler Birliğinin egemenliği altına geçmesiyle 70 senelik bir süreyi kaplayan işgal devri edebiyat ve sanat anlayışında bir çok yeniliklere ve gerilemelere sebep oldu. Bu yıllarda Azerbaycan şair ve yazarları zoraki rejimin isteklerine uygun eserler vermeye başladılar. Sovyetler Rejimi`nin egemen olduğu bir zamanda kendi şiirlerini ortaya koyan, çevirmen kimliğiyle de bilinen Nigar Refibeyli, Sovyetler Dönemi Azerbaycan edebiyatında şiir ve yaptığı çevirileriyle kendini ifade eden nadir kadın şairlerden biridir. Nigar Refibeyli sade ve anlaşılır bir dilde yazdığı şiirlerinde bireysel ve evrensel temalara yer vermiş, aynı zamanda vatan, anne sevgisi, şevkat, kadın, insan sevgisini derin samimiyet ve açıklıkla ifade etmiştir. II. Dünya Savaşı`nın başlamasıyla birlikte şiirleri daha çok savaş konularını işlemiş, şiirlerinde hasret ve sevgiye büyük bir yer vermiştir. Genel olarak şiirlerinin konusu doğa, devrin sorunları ve insanların güncel duygu ve düşünceleridir. Nigar Refibeyli XX. yüzyılda Azerbaycan edebiyatında yeni sayılan serbest şiirin ilk numunelerini vermekle birlikte, zaman zaman aruz ama daha çok hece vezninde şiirler ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
The end of the century 19th, beginning of the century 20th, the rapid progress of Azerbaijan Literature in novel, poetry and theater, after Azerbaijan came under the rule of Soviet Union at 1920, occupation took over seventeen years and caused many innovations and regressions in the understanding of literature and art. During these years, Azerbaijani poets and writers began to produce works in accordance with the demands of the forced regime. Nigar Refibeyli, who was also known for her identity as a translator, was one of the rare women poets who expressed herself with her poems and translations in Azerbaijan literature in these years under the Soviet Regime. In her poems written in a simple and understandable language, Nigar Refibeyli included individual and universal themes and expressed deeply sincerity and openness to the motherland, mother's love, woman and philanthropy. With the outbreak of World War II, her poems mostly focused on war subjects and gave a great place to longing and love in her poems. In general, her poems are about nature, the problems of the time and the current feelings and thoughts of people. Nigar Refibeyli although she gave the first examples of free poetry, which is considered new in Azerbaijani literature in the 20th century. she occasionally produced poems in aruz measure but mostly syllable measure.