Arguvan yöresi sözlü halk türkülerinde yer alan yöresel söyleme özelliklerinin incelenmesi
Local forms of folk song singing Arguvan accent examination
- Tez No: 308621
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLTEKİN AKENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Arguvan türküleri, makamsal yapılarından çok, özellikle uzun havalardaki söyleme biçimiyle Türk Halk Müziği kültürümüzün önemli bir koludur. Bu söyleme biçimi ?Arguvan Ağzı? olarak da ifade edilir. Arguvan ağzı uzun havalar serbest ritimli okunmaktadır. Dolayısıyla bu durum, türkülerdeki söyleme biçimlerinin özellikle türkü icracılarından ve ses kayıtlarından dikkatle incelenmesini gerektirmektedir. Türkülerdeki ?Arguvan Ağzı? söyleme biçimi, ritimsel ve ezgisel özelliklerinin yanında dil ile yakından ilişkili olduğundan, türkülerdeki müziksel incelemeler sözel ifadelerle de desteklenmelidir.Arguvan yöresi sözlü halk müziklerinde yer alan yöresel söyleme özelliklerinin incelenmesini amaçlayan bu çalışmada, türkülerdeki yöresel söyleme biçimlerinin ritimsel, ezgisel ve sözel yapılarını belirleyerek, türkülerdeki söyleme yanlışların giderilmesini amaçlanmıştır. Bu tür çalışmalarla, Arguvan türküleri, yöresel söyleme biçimleriyle birlikte varlığını doğru bilgilerle ve ciddiyetle devam ettirebilecektir.
Özet (Çeviri)
Arguvan ballads are an important part of our culture which have long structures more than modal structures. This form of singing style is expressed as Arguvan mouth. Arguvan mouth style has a long free rhythm therefore singing styles of the ballads and sound recordings should be analysed carefully. Singing styles of Arguvan are closely associated with language so rhytmic and melodic characteristics of the ballads should be supported with verbal expressions. This study aims to evaluate and analyze traditional singing styles of the ballads of Arguvan and it aims to remedy wrongs singings styles of the ballads or Arguvan ballads. This kind of Arguvan traditional singing styles continues its existence with its seriuosness and its true information.