Emine Işınsu'nun Canbaz romanında +{I} durum biçimbirimi
Emine Işunsu's novel +{I} status morphology of tumblers
  1. Tez No: 308674
  2. Yazar: ELANUR ATEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAKUP SARIKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada Türkiye Türkçesindeki +{I} biçimbiriminin işlevleri, anlam kalıplaşmaları, tarihi gelişimi, bu biçimbirimden yola çıkarak çatı ve fiil istemi (valens) gibi konulara da değinilmiştir. Çalışmada Türkiye Türkçesindeki +{I} durum biçimbirimi Türk Edebiyatının seçkin örneklerinden biri olan Emine Işınsu'nun ?Canbaz? adlı romanından taranmıştır. Giriş bölümünde çeşitli gramerlerden hareketle +{I} durum biçimbirimi ele alınmıştır. Bunun yanında incelenen biçimbirimin tarihi gelişimine yer verilmiştir. I. bölümde +{I} durum biçimbiriminin işlevi ve anlamına yer verilmiştir. Bunun yanında +I biçimbiriminin dilbilimin alt alanlarından olan biçimbilim, anlambilim, sözdizimi alanlarıyla olan ilişkisine değinilmiştir. II. bölümde Canbaz romanındaki +{I} durum biçimbirimini içeren cümle örnekleri yer almıştır. Sonuç bölümünde ise +{I} durum biçimbiriminin cümledeki anlamları, işlevleri, fiilin çatı ve istem konusu hakkında genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the function of case morphology, the diachronic constructions of the semantic forms and in this respect, the verb inflections and the verb agreement (valens) in Turkish language spoken in Turkey +(I) is dealed with. + {I} case study in Turkey Turkish morphology outstanding examples of Turkish literature is one of the Emine Işınsu“Canbaz”screened novel. In the introduction of various movement + {I} Case Form grammars are discussed. In addition, the historical development of morphology were examined. The first chapter + {I} status and function of the format section units that have been given. In addition, + I format the form fields of science department of linguistics, semantics, syntax, the relationship between areas mentioned. The second section + {I} form a unit of state Canbaz novel section contains examples of the sentence took place. In the conclusion section, a general discussion is provided on the function and the meaning of the +(I) case morphology in sentences in relation to the verb agreement and its requirements.