Emine Işınsu'nun romanları
- Tez No: 62079
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUT TEKŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
ÖZET Emine Işınsu, Türk Edebiyatının Cumhuriyet Dönemi kadın yazarlarındandır. Edebiyatın diğer türlerinde de eserler vermesine rağmen Işınsu'nun romanları daha ön plândadır. Işınsu, f997 yılına kadar on bir adet roman yazmıştır. Romanlarının en önemli yönü, gerek Türkiye gerekse Türkiye dışındaki Türklerin kimlik, hürriyet, vatan sevgisf, fert veya toplum bazındaki problemleri başarılı şekilde işlemesidir. Romanlarında Dış Türkleri de konu olarak işlemesi Türk Dünyası bakımından önemli bir olaydır. Işınsu'nun romanlarında öne çıkabilecek ön önemli özellik romanlarında çizdiği başarılı tiplerdir. Işınsu, bu yönüyle bir tip romancısıdır. Bazı romanlarında derinlemesine anlatılan roman şahısları romanın ismini aşacak niteliktedir. Canbaz ve Atlı Karınca romanlarındaki şahıslar diğer romanlarındaki kadar başarılı değildir. Kronolojik zamanı bir-kaç saat sürdüğü Canbaz romanı ve diğer romanlarındaki zamanı kullanışı dikkate alındığında Işınsu'nun romanları Yeni Roman türüne uygundur. Mekanlar ise romandaki ana temaya katkı sağlayacak biçimde ancak gerekli görüldüğü yerlerde yer almaktadır. Bu nedenle gerek dış gerekse iç mekanlar geniş bir anlatıma sahip değildir. Anlatım yönünden Işınsu'nun, halka mâl olmuş yaşayan Türkçe'yi kullanması romanlarının diğer bir özelliğidir. İçten, akıcı ve sıcak bir üslûpta desteklenen bu anlatım pek çok okuyucuyu romandaki konuya daha çabuk atapte etmektedir. Işınsu'nun romanları yazıldıkları tarihten itibaren hemen her yıl yeni baskıları ile okuyucuya sunulmasına rağmen Emine Işınsu, bazı ideolojik yaklaşımlar nedeniyle Türk Edebiyatı'nda layık olduğu yere gelememiştir.
Özet (Çeviri)
-SUMMARY- Emine Işınsu is a woman waiter in Republic Term of Turkish Literature Although she gives works in other kinds of literature. Işınsu's novels is more famous. Işınsu wrote ten tousand novels uhtill 1977. The most important side of her novels is the working Turks' identity, freedom, patriotism problems in individual or social level in a successful shape both in Turkey and in abread. In her novels, her working autdoor Turks as a subject is an important events from the point of view of Turks World. In Işınsu's novels the most important feature which can be noticed, is successful typies in her novels. Işınsu is a novelist of type with this regard. In her novels a deeply told character is in position passing over novel's name. Persons, in Canbaz and Atlı Karınca novels, are not successful asmuchas in others In Canbaz chronologic time spends one or two hours. When her using the time in other novels is taken in to consideration, Işınsu's novels are suitable for New Nowel. As for places are used, in only necessory position and in shape of participating to main subject in novels. So both inside and outside places haven't a long explanation. An other features of her novels, from explanation point of view, is Işınsu's usage a socialized, alive Turkish. This narrative which is supported with a sincere, fluent, and friendly style, adapts alot of readers to the subject in the novel. Since the date her novels were written, altough Işınsu's novels have been printed almost in every year, Emine Işınsu could't come wourthy place in Turkish Literature because of some ideolugic approachs.