İkinci Dünya Savaşı'nda Türkiye'nin genel durumu ve uyguladığı dış politika
Foreign policy and overall status of the Turkey in the Second World War
  1. Tez No: 308717
  2. Yazar: İLYAS KAYIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. N. SİNAN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tez çalışmasında; Türkiye'nin 2. Dünya Savaşına girerken ve savaş dönemi iç ve dış dinamiklerini ele alarak uluslararası arenada hangi politikaları izlediği ve bu politika sonucu neler olduğu anlatılmaya çalışılmıştır. Buna göre, Türkiye tam bir denge politikası uygulamaya ya da başka bir deyişle etken tarafsız rolü oynamaya çalışmıştır. Özellikle savaşan her iki tarafı da ne gücendirmeye ne de bu iki tarafa yakınlaşmaya çalışmıştır. Dönemin siyasi kadrosunun temel endişesi savaşa girmenin gerek askeri ve sosyo-ekonomik açılardan gerekse insan kaybı açısından çok olumsuz sonuçlar doğuracağıydı. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü ve Genel Kurmay Başkanı Fevzi Çakmak bu konuda aynı doğrultuda düşünüyorlardı. Bu doğrultuda Türkiye'yi yönetenlerin ülkenin şartlarını da göz önüne alarak izledikleri dış politika ve alınan önlemlerin Türkiye'yi uluslararası arenada ( savaş sonrası da dahil) nereye götürdüğü döneme dair hazırlanan monografilerden ve dönemin basınından yaralanarak incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
In thıs Thesis, Turkey's 2nd Entering Worl War and post-war period to address the internal and external dynamics in the international arena in which policies are followed and that this policy explains what were the results. Accordingly, Turkey to fully implement a balanced policy, or in other words try to play the role factors ewre neutral. İn particular, both sides in the fighting, nor what to be offended by these two was to promote closer. The basic corcerns of the period of political positions need to go to war military and socio-economic aspects of the human loss would lead to very negative consequences. President İsmet İnönü and President of general staff Fevzi Çakmak these issues were considered in also take into consideration the foreign policy and the monitoring measures taken to Turkey in the international arena (including war) where the period taken from the monograph of the press and by taking advantage of the period are examined.