Çin kaynaklarına göre Taoizm
Taoism: According to the Chinese resources
- Tez No: 308781
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dinler Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Çin Kaynaklarına Göre Taoizm adlı bu çalışma Giriş ile beraber üç bölümden oluşmaktadır. Girişte, konunun seçimi ve sınırları, metot ve kaynaklar bahsedildikten sonra, Çin hakkında genel bilgiler, Çinlilerin tarihi ve yaşadıkları coğrafya, Çin'deki büyük dinler, Taoizm hakkında batıda ve Türkiye'de yapılan çalışmalar ele alınmıştır. Birinci bölümde Taoizm'in ortaya çıkışı, Lao-zi, Zhuang-zi'nin hayatı ve görüşleri, Taoizm'in geliştiği tarihi süreç anlatılmıştır. İkinci bölümde günümüzdeki Taoizm inancındaki genel prensipler, tanrılar, kutsal kitaplar, din adamları, uygulamalar, tapınak ve mezhepler konusuna yer verilmiştir. Üçüncü bölümde Taoizm'in ÇHC dışındaki bölgelerdeki yayılma durumuna dikkat çekilmiştir. Sonuç olarak bu tezde, dünyanın en eski dinlerinden biri olan Taoizm'in geçmişi ve bugününe göz atılarak, bu dinin nasıl panteizm'e dönüştüğü süreç izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This paper entitled as Taoism: According to Chinese Resources was composed of an introduction and three chapters. In introduction, I try to explain the main purpose of this thesis, methods and resources, which I drew on. And I also tried to give some information about Chinese history and geography, the major religions in China today, the Taoism studies in the western countries and Turkiye. In the first chapter, I provide a brief introduction of how did Taoism come to the world, the life stories of the ancient Taoist scholars such as Lao-zi and Zhuang-zi, their holy book Tao Te King, and the developing process of Taoism for the time being.In the second chapter, I try to explain the general beliefs of Taoists. For instance, their gods, holy books, practices, temples, priests, sects, and why they burn money, and so on. In the third chapter, I try to give some information about the general situation of Taoism outside of the PRC. As a result, I have seen that how did Taoism, which is one of the oldest ancient religions in the world that has been changed into pantheism today.