Çince kaynaklara göre Kuzey Liang Hun Devleti'nin siyasi, kültürel ve ekonomik tarihi
The Political, cultural and economic history of the Northern Liang according to the sources of Chinese
- Tez No: 82071
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ONAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET 1. y.y'da Büyük Hun İmparatorluğu Güney ve Kuzey olarak ikiye ayrılmalarından sonra, Güney Hunlan, Çin'in Kuzey sı nırlarında yeleştirilmişler ve 150 yıl kadar bağımsız bir şekilde yaşamışlardır. 3. y.y'da Çin idaresi tarafından bu Hunlar, 5 ayrı bölge içinde toplanmışlardır. Bu yüzyılın sonlarına doğru Çin'in içindeki diğer Çinli olmayan kavimler ile birlikte sık sık isyanlar çıkartmışlardır ve 4. y.y'ın başlarında otorite boş luğundan yararlanarak devletler kurmuşlardır. ' Bunlardan biri de Güney Hunlardan gelen Chü-ch'ü Meng Hsün'ün 401 yılında kormuş olduğu Kuzey Liang Hun Dev letlidir. He-hsi bölgesinde kurulan bu devlet, hakimiyetini sağ lamlaştırmak ve topraklarını genişletmek amacıyla komşuları Batı Liang, Güney Liang, Batı Ch'in gibi devletlerle yıllarca süren savaşlara girmiştir. Batı Liang Devletini ortadan kal dıran Kuzey Liang, He-hsi ve Hsi-yü bölgesinde tam olarak ege- menliği kurabilmiştir. Daha sonra Güney Liang ve Batı Ch'in :) -s, Devletlerinin yıkılışı ile devletin gücü daha da artmıştır. He-hsi ? bölgesini 39 sene kontrolü altında tutan bu Hun devlet. Kuzey 121Wei (T'o-pa) Devleti tarafından yıkılmıştır. Batı ile Çin arasında tek karayolu olan İpekyolu'nun geç tiği He-hsi bölgesinde kurulmuş bu devlet, Budizm'in Çin'de ya yılmasına büyük katkıda bulunduğundan kültür tarihi açı sından önemli bir yer tutmaktadır. Özellikle çok sayıda değerli kutsal budist kitapların Çince'ye çevrilmesi, budist sanatını yansıtan mağara mabetleri ile Kuzey Liang dönemine özgü stu- palann inşa edilmesi, devletin kültür ve sanat faaliyetlerine verdiği önemi yansıtmaktadır. Ayrıca Konfüçyanizm ve Taoizm gibi geleneksel Çin eğitimine de önem verilmiş, değerli araş- tırmalar yapılarak, önemli tarihi ve bilimsel eserler ortaya kon muştur. Kültür sanat ve eğitim faaliyetleri yanısıra, Kuzey Liang I Devletinde oldukça gelişmiş bir tarım ve ticaretin de yapılmış olduğu görülmektedir. 122
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Following the division of the Grand Hun Empire in the 1st Century as the South and the North, the Southern Huns were- ı settled at the northern boundaries of China and survived in- tependently for 150 years. In the 3rd Century, these Huns were gathered in 5 different regions by the Chinese rulers, Towards the end of that Century, they frequently revolted with the other non-Chinese tribes within China and founded various states at the beginning of the 4th' Century by availing of the current aut hority gab in China. One of these states was the North Liang Hun State which was founded in 401 by Chü-ch'ü Meng Hsun of the Southern Huns. This state was established at the He-hsi region and in- volved in long lasting wars with such states as West Liang, South Liang, West Ch'in in order to enlarge its territories and to make its sovereighty strogner. The Northern Liang, by dest- "S§'; roying the state of Wesk Liang, estabilished full sovereginty in the He-hsi and Hsi-yu regions. Then, with the collapse of the So- 123uthern Liang and West Ch'fin states, the power of the state inc reased substantially. This Hun State governed the He-hsi region for 39 years and was destroyed by the state of North Wei ÇT'o- pa). This state was estabilished in the region He-hsi where the SWc Road, which is the only highway between the West and China, crosses. Because it contributed the 'spreading of Budd hism in China, it has an important place for the history of cul ture. Especially, translation of so many holy Buddhist Books into Chinese, construction of stups particular to the North Liang Era and the cave temples which reflects the Buddhist art, demonstrates the importance that the state gave to the art. Furthermore, traditional Chinese education methods like Con fucianism and Taoism were substantially introduced, valuable researches were made and significant historical and sicientific studies were put forward. Beside the cultural, artistic and educational activates, it is seen that agriculture and trade were also developed in the state I of North Liang. 124