Karma ve izole yaş gruplarında verilen okul öncesi eğitiminin 4-6 yaş grubu çocuklarının gelişim özellikleri ve yaratıcılık performanslarına etkisinin incelenmesi
The analyze of the effect that pre-school education on children?s developmental characteristics and the performance of creativity for 4-6 mix-ed and insluation age groups
  1. Tez No: 308845
  2. Yazar: NESRİN ŞERMİN OKUTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELMA TUĞRUL, YRD. DOÇ. DR. KEZBAN TEPELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu araştırma, karma ve izole eğitimin 4-6 yaş grubu çocuklarının gelişimleri ve yaratıcılıkları üzerindeki etkilerinin incelenmesi amacı ile yapılmıştır. Araştırma, Ankara il merkezinde bulunan ve karma grup eğitimi veren bir üniversite anaokulu ile yine Ankara il merkezinde M.E.B' e bağlı izole grup eğitimi veren bağımsız bir anaokuluna devam eden 178 çocukla gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın bağımsız değişkeni olarak anaokullarında uygulanan izole ve karma eğitim yaklaşımı, bağımlı değişkenler ise çocukların bu eğitim yaklaşımları karşın yaratıcılık performansları ile gelişimsel davranışlarıdır. Araştırmanın deney grubunu karma eğitim yaş alan çocuklar, kontrol grubunu ise izole eğitim alan çocuklar oluşturmaktadır. Çocukların yaratıcılık performanslarını ölçmek için ?Torrance Yaratıcı Düşünme Testi Şekilsel A ve B Formu (cronbach alpha değeri .724)?, gelişimlerini takip etmek için de ?Psikolojik Gözlem Formu (pozitif davranışlar için cronbach alpha değeri .959 ve negatif davranış cronbach alpha değeri ise .949)? kullanılmıştır.Çocukların karma ve izole eğitim gruplarında eğitim alma durumları ile gelişimleri arasında ön test puanları paralellik gösterirken son test puanlarında karma yaş lehine yükselme olduğu tespit edilmiştir. Yaratıcılık ve yaratıcılık alt boyutlarında ön ve son test puanlarında ise karma yaş lehine sonuçlar elde edilmiştir. Yaratıcılık ve yaratıcılık alt boyutları ile Psikolojik Gözlem Formu karşılaştırıldığında, karma yaş eğitim alan çocukların pozitif davranışları ile yaratıcılık puanları arasında pozitif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir. Buna karşın, izole yaş eğitim alan çocukların negatif davranışları ile karma eğitime oranla çok daha düşük olarak ölçülen yaratıcılık puanları arasında ise negatif yönlü bir ilişkinin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is analyzing the effects of mix-ed and insulation age groups educations on children?s developmental characteristics and the performance of creativity. The study carried out with a total of 178 children attending to preschool where depends on the state university in Ankara and another independent preschool institution connected to the Ankara provincial directorate for national education, whose ages change between 4 -6 years. In this study, insulation and mix-ed age group education is the independent variable, creativity performance and the developmental characteristics are the dependent variable. Children from mix-ed age groups are the experimental groups and the children from insulation age groups are the control group is in the research. Torrance Test of Creative Thinking and the Psychological Observation Form were applied as research instruments in this research. The former instruments cronbach alpha value is calculated .724 and the latter instrument cronbach alpha value for positive behaviors is found .959 and the negative behaviors cronbach alpha value is calculated .949.While the pre-test scores of children?s development are parallel for mix-ed and insulation age groups according to take pre-school education, post-test scores are statistically meaningful in favor of mix-ed age group. The mix-ed age group?s creativity pre-test score is higher than insulation group?s pre-test scores. There is no relationship between the creativity and the gender of children. However, there is statistically meaningful determined that there is a correlation of positive behaviors and the duration of school attendance in mix-ed age group. Comparing the creativity test scores and psychological observation form?s test scores, it is found that there is a positive correlation between the positive behaviors and creativity for mix-ed age group and also there is negative correlation between the negative behaviors and the creativity scores calculated lower than mix-ed age group in insulation group.