Türkiye'deki 11-15 yaş grubu güreşçilerde yetenek seçimi
Talent identification of 11-15 age group wrestlers in Turkey
- Tez No: 30899
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GAZENFER DOĞU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı güreş eğitim merkezlerine 1990-91 eğitim yılında seçilerek girmiş ve bu merkezlerde 1 eğitim yılını geride bırakmış güreşçi adaylarının güreş başarısıyla antropometrik, fizyolojik ve zeka durumları arasındaki ilişkiyi araştırmak ve bu güreşçi adayların seçiminde kullanılacak bir denklem geliştirmektedir. Önce yaşlan 11-15 (ortalama= 13.3) arasında değişen 135 deneğin antropometrik ve fizyolojik ölçümleri yapıldı. Sonra, orta öğretim l.ci sınıf sonundaki karnelerindeki notlara bakılarak okul başarıları (zeka durumları) değerlendirildi. Daha sonra 135 denek güreş başarılarını ölçmek için bu araştırma için düzenlenen bir şampiyonada kendi sıkletlerinde güreştirilerek sıkletlerinde basan sıralamaları yapıldı. Antropometrik, fizyolojik ve zeka dereceleri ile güreş başarı dereceleri arasındaki ilişkiyi araştırmak için Spearman derece korelasyonu yapıldı. Sonuçta sıkletlere göre 0.05 anlamlılık seviyesinde güreş basan sıralamalarıyla şu değişkenler arasında: 31 kg'la mekik, sağ el pençe kuvveti; 33 kg'la: sınav, anaerobik güç, göğüs çevresi (şişmiş); 35 kg'la: barfiks, anaerobik güç; 37 kg'la: 30 m koşu, ayak bileği çapı; 39 kg'la sınav, mekik barfiks, bel çevresi, pazu çevresi (şişmiş), alt vücut boyu; 41 kg'la mekik, anaerobik güç, 30 m koşu, bitrohanteric çap, pazu çevres (şişmiş); 43 kg'la: göğüs çevresi (normal), kol boyu; 45 kg'la: Anaerobik güç, boyun çevresi, göğüs çevresi (normal),göğüs çevresi (şişmiş); 49 kg'la:Yok; 53 kg'la: Mekik; 61 kg'la*. Yaş, aerobik güç arasında ilişki bulunmuştur. Ayrıca her sıkletin en az altısında güreş derecesiyle.40'm üzerinde korelasyona sahip olduğu görülen 6 değişken: Sınav, mekik, aerobik güç, anaerobik güç, göğüs çevresi; (şişmiş), pazu çevresi (şişmiş) tespit edilerek regrasyon analizine tabi tutuldu. Bu analiz sonucu yetenekli güreşçilerin seçiminde kullanılacak aşağıdaki denklem bulunmuştur. Y= -18.02+0.2524 (1 dkda yapılan mekik sayısı)+0.1246 (1 dk'da yapılan sınav sayısı) + 0. 1528 (aerobik güç ml/kg/dk) 169
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study was to investigate relationship between rank order of Wresting Success and rank order of the theese variables: Antropometric, physiologic and academic achievement and also develop prediction equation which will be used at the identification of talented wrestlers. Subjects were 135 Wrestlers' candidates, between the ages of 11-15 (average= 13.3), who entered the wresting Education Centers at the beginning of the 1990-91 Education Year. Measurements were taken at the end of the 1990-91 Education Year. First, antropometric, physiologic measurements of 135 wrestlers were made and academic achievements were evaluated considering school grades. Later, a championship was organized to measure of wrestling, success of subjects. At the end of the shampionship, wrestlers were put in order according to their success at their weight category. Spearman rank order correlation was made to investigate the relationship between antropometric, physiologic, intelligence measurements and wrestling success. As a conclusion, according to weight categories, those relationships were found between wrestling success and the variables at 0.05 confidence level: 31 kg: Pull up, right hand grip strength; 33 kg: Push up, anaerobic power, chest circumference (after inspiration); 35 kg: Chin up, anaerobik power; 37 kg: 30 m. sprint, ankle diameter; 39 kg: Push up; pull up, chin up 170waist circumference, biceps circumference (at the flexion), lower body height; 41 kg: Pull up, anaerobic power 30 m sprint, bitrochanteric diameter, biceps circumference (at the flexion); 43 kg: Chest circumference (after expiration), arm length; 45 kg: Anaerobic power, neck circumference chest-circumference (after expiration), chest circumference (after inspiration); 49 kg: No relationship; 53 kg: Push up; 61 kg: yağ, aerobic power. The variables of push up, pull up, aerobic power, anaerobic power, chest circumference (after inspiration), biceps circumference (at the flexion) had above % 40 correlation with wrestling success at least in the sixth of the eleven weight categories. So, a stepwise regression statistical analyze was made between those variables and wrestling success. As a result following equation was found to measure talented wrestler. Y= - 18.02+0.2524 (pull up in one min.)+0.1246 (push up in a one min.) + 0.1528 (aerobic power-ml/kg/dk). 171