Reşat Nuri Güntekin'in Yaprak Dökümü romanında söz dizimi
The syntax in the novel Yaprak Dökümü of Reşat Nuri Güntekin
  1. Tez No: 309022
  2. Yazar: YASEMİN CANTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURSEL ÖZDARENDELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmamız, Reşat Nuri GÜNTEKİN'in Yaprak Dökümü romanından seçtiğimiz 40 sayfada yer alan kelime grupları, cümle yapıları ve bunların kullanılışları üzerinde yapılan incelemeden oluşmaktadır.Çalışmamız giriş bölümü hariç dört bölümünden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Reşat Nuri GÜNTEKİN'in hayatı ve eserleri hakkında bilgi verilmiş, incelemeye konu olan eseri kısaca açıklanmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde Türkçe sözdizimini açıklamak için öncelikle kelime çeşitleri, kelime grupları hakkında bilgiler verilmiş ve daha sonra seçili metinden örneklerle incelenmiştir. İkinci bölümde ise cümle çeşitleri hakkında kısaca bilgiler verilmiş, cümle çeşitleri incelenmiştir. Bu iki bölümde, her yapı, her görev ve her sınıflandırma, Yaprak Dökümü romanından seçtiğimiz 40 (16-25, 42-50, 66-79, 105-112 )sayfada yer alan bütün kelime grupları ve cümle türleri örnekleriyle açıklanmıştır. Çalışmamızın uygulamaya ayrılan üçüncü bölümünde ise, Yaprak Dökümü romanından seçilmiş değişik türlerde cümleler üzerinde durulmuş, ikinci ve üçüncü bölümde verilen bilgilerin ışığında incelemiştir. Dördüncü bölüm olan sonuç bölümünde ise çalışmamızdan çıkarılan sonuçlar istatistiksel olarak verilmiştir. Son olarak da, çalışmamızda yararlandığımız kaynaklar, kaynakça bölümünde belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consists of reviews on word groups, sentence structures and their usage that were chosen from 40 pages of Reşat Nuri GÜNTEKİNs novel named Yaprak Dökümü.Our study was made up of four parts excluding introduction part. In the first part the information about Reşat Nuri GÜNTEKİNs life and his works were given and his work which is subject to review is briefly described. In the second part of this study, in order to explain Turkish syntax, firstly the information about the word types and word groups was given and then examined with examples from selected text. In the third part, brief information about sentence types was given and sentence types were examined. In these two parts, every structure, every function and every classification were explained by examples of all the word groups and sentence types in 40 (16-25, 42-50, 66-79, 105-112 )pages that we chosen from Yaprak Dökümü novel . In the fourth part of our study which is allocated to the application, different types of sentences chosen from Yaprak Dökümü novel were focused on and examined in the light of information given in the third part. In the conclusion part, the results of our study were given statistically. Finally, the resources that we benefited for our study were specified at the bibliography part.