Türk romanında kadın (1872-1900)
Women in Turkish novel (1872-1900)
- Tez No: 309070
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 387
Özet
?Türk Romanında Kadın (1872-1900)? adlı çalışma, Türk edebiyatında 1872-1900 yılları arasında kitap olarak yayınlanmış romanlarda geçen kadın tiplerini incelemeyi esas alır. Çalışmanın amacı Türk romanının ilk örnekleri olan metinlerde geçen kadın karakterleri, onların fizyolojik, sosyolojik ve psikolojik durumlarını, içinde bulundukları hâller doğrultusunda sergiledikleri davranış biçimlerini bilimsel metotlar kullanarak tespit etmek, incelemek ve elde edilen malzemeden hareketle genellemelere ulaşmaktır.Söz konusu amaçlar doğrultusunda belirtilen dönem içerisinde yayınlanan roman türünde yazılmış edebî metinler, edebiyat biliminin farklı yöntemleri kullanılarak taranmış, elde edilen bilgiler tasnif ve tahlile tâbi tutulmuştur.Yapılan incelemeler sonucunda ulaştığımız sonuçlar Türk edebiyat tarihinin 19. yüzyılın son dönemlerinin aydınlatılmasına katkı sağlayacak, Türk romanının ilk örneklerinde yer alan kadın tiplerinin fizyolojik, sosyolojik ve psikolojik özellikleri hakkında araştırmacılara önemli bilgiler verecektir.
Özet (Çeviri)
The study called ?Woman in Turkish Novel (1872-1900)? is based on the examination of the characteristics of women described in novels published as books between the years of 1872 and 1900 in Turkish literature.The aim of this study is to determine, examine and finally to generalize the women characters involved in the texts belonging to the first instances of the Turkish novel, along with their physiological, sociological and psychological status and their attitudes reflected in accordance with their situations by utilizing scientific methods. To achieve the goals of this study, the literary texts belonging to the given periods are searched using different kinds of methods available in the literature science, and the information extracted from the investigation are subsequently analyzed and classified. Based on the results of the analyses, this research will provide essential information related to the physiological, sociological and psychological aspects of the female types appearing in the first instances of the Turkish novel and will also assist to elucidate the last periods of 19th century of Turkish literature.