Political manhood in 2000's Turkey: Representations of different masculinities in politics
2000?lerin Türkiye?sinde siyasi erkeklik: Siyasetteki farklı erkeklik temsilleri
  1. Tez No: 309128
  2. Yazar: SELİN AKYÜZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK CİNDOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu tez temel olarak Türk siyasetindeki farklı erkeklik kurgularını sorgulamaktadır. Bu çalışma, 2000 ile 2008 yılları arasında AKP, CHP ve MHP'ye referansla farklı siyasi erkeklik temsillerini yeniden okumaktadır. Siyaset ve erkeklik hallerinin iç içe geçmişliğini ortaya çıkarmayı amaçlayan bu tez sadece adı geçen siyaseti partilerin değil, o partilerin liderlerinin de ? Recep Tayyip Erdoğan, Deniz Baykal, Devlet Bahçeli- cinsiyetlendirilmiş söylemlerini analiz etmektedir. Pierre Bourdieu'nün analitik araçları rehberliğinde, özellikle de habitus ve alan kavramlarının ilişkiselliği temelinde bu tez farklı erkeklik temsillerini sorgularken erkekliklerin tipolojisinide çıkarmaktadır. Bu tipolojiler (1) Yeni Müslüman, (2) Kemalist/Laik, (3) Milliyetçi erkeklikler olarak sıralanabilir. Bu tez, Türk siyasi kültüründeki farklı erkeklik tezahürleri ışığında genelde siyasetin özelde ise siyasi partilerin cinsiyetlendirilmiş yapılarının baskın eril stratejileri kullandıklarını ve yeniden ürettiklerini savunmaktadır. Kısacası, bir alan olarak siyasette liderler sağcı, solcu veya İslamcı olmaktan çok erkek olmanın pratiğini daha çok yaşamaktadırlar.
Özet (Çeviri)
This dissertation mainly questions the constructions of different masculinities in politics in Turkey. It re-reads the different representations of political manhood with reference to the AKP, the CHP and the MHP between 2000 and 2008. In order to reveal the embeddedness of masculinities and politics, this dissertation analyzes not only gendered discourses of the given political parties but also their leaders, namely, Recep Tayyip Erdoğan, Deniz Baykal and Devlet Bahçeli. With the guidance of Pierre Bourdieu?s analytical tools, especially, on the basis of the congruent relation between habitus and the field, this dissertation questions different representations of masculinities and identifies typologies of masculinities, namely ; (1) Neo-Muslim, (2) Kemalist/Secular, and, (3) Nationalist. With reference to the patterns of masculinities in Turkish political culture, this study argues that the gendered nature of the politics, in general, political parties in particular, use and reproduce dominant masculinist strategies. In politics as a field, leaders experience the praxis of being man rather than their ideological engagements; leftist, rightist or Islamist.