Food in film: A study on audience reception
Filmlerde yemekler: İzleyici alımlaması üzerine bir çalışma
- Tez No: 309127
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM SAVAŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
 - Yıl: 2012
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
 - Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışma filmlerdeki yiyeceklerin ve ilgili pratiklerin izleyici tarafından alımlanmasını analiz etmektedir. Çalışmada yiyecekler ve ilgili pratikler güçlü bir gösterge sistemi olarak ele alınmakta ve bu açıdan filmsel anlatımın önemli bir mülkiyeti olarak değerlendirilmektedir. Çalışma filmlerde yiyeceklere ve ilgili pratiklere yüklenen anlamların sosyal ve kültürel bir özne olan izleyici tarafından nasıl yorumlandığını incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This study intends to analyze audience reception of foodstuff and related practices in films. In the study foodstuff and related practices are taken into consideration as a powerful semiotic system and in that respect are evaluated as an important property of filmic narration. Study examines how the audience who is a social and cultural subject interprets the encoded meanings of foodstuff and related practices.