Religious and demographic development in the south-western Rhodope mountains in the second half of the fifteenth century: A case study of the tahrir register of 1478
On beşinci yüzyılın ikinci yarısında Rodoplar?da dinî ve demografik değişim: 1478 tarihli mufassal tahrir defterine dayalı bır örnek-olay incelemesi
- Tez No: 309131
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EVGENİ RADUSHEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
İslam'ın Müslüman olmayan coğrafyalara yayılışı, bu coğrafyaların bir İslam devleti tarafından fethini izlediği bir süreçtir. Osmanlı İmparatorluğu'nun Balkanlar'a doğru genişlemesini de o bölgede yeni idarî ve dinî kurumların tesis edildiği bir süreç takip eder. Balkanlar'daki farklı bölgelerin Osmanlı yayılmasından aynı şekilde etkilendiğini söylemek mümkün olmadığı gibi, fetihlerle birlikte gelenlerin dinî inançlarının yarımadadaki her bölgede aynı etkileri yarattığından bahsetmek de mümkün değildir. Bu çalışma, 1478 tarihli mufassal tahrir defterini temel alarak, Doğu Trakya'daki Drama bölgesinde fethi izleyen süreçte yaşanan dinî gelişmeler üzerine odaklanmaktadır. Bölgenin farklı coğrafî alanlarından yirmi beş köy, 1470lerde söz konusu bölgede mevcut dinî durumu değerlendirmek üzere örneklem olarak seçilmiştir. Bölgenin coğrafi, ekonomik ve yerel dinî koşullarına odaklanılarak, İslamlaşma sürecinin bir analizi sunulmaktadır. Seçilen köylerin örneklem değerleri; yerleşimcilerin, şehir ahâlisinin ve göçebelerin bu süreçteki rolünü açıklamaktadır. Böylece, bölgedeki İslamlaşma'nın ilk aşamaları ile bu süreci aksatan ya da arttıran farklı unsurların rollerinin incelemesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The spread of Islam into non-Muslim territories has always followed their conquest by some expanding Islamic polity. Ottoman military expansion into the Balkans was followed by the establishment of a new administrative and Islamic institutional order. Yet not all areas in the Peninsula were affected equally by the expansion of this new Muslim power, let alone impacted in the same manner by the introduction of their religious beliefs. This thesis focuses on the religious developments following the conquest of the kaza of Drama, located in eastern Thrace, in accordance with the Tapu Tahrir Defteri 07, which covers the year of 1478. A case study of 25 villages from various geographic regions of the area, as well as the town of Drama, has been chosen in order to analyze the religious situation found in that year. Through a focus on the geographic, economic and local religious characteristic of the region, an analysis concerning the conversion process to Islam will be provided. The representative value of the villages chosen will provide explanations as to the role of colonizers, urban town-dwellers and yürüks. This in turn will present an analysis concerning the preliminary stages of conversion and the various elements that either halted or motivated the process of Islamization.