Interpreting warfare and knighthood in late medieval France: Writers and their sources in the reign of king Charles VI (1380-1422)
Geç ortaçağ Fransasında savaş ve şovalyelik yorumları: VI. Charles döneminde (1380-1422) yazarlar ve kaynakları
  1. Tez No: 309130
  2. Yazar: ZEYNEP KOCABIYIKOĞLU ÇEÇEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PAUL LATİMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Bu tez geç Ortaçağ dönemine odaklanarak ama daha önceki zamanlara da bir bakışla, savaş ve şövalyelik üzerine değişik görüşleri inceleyip Fransa'da VI. Charles döneminde yeni bir görüşün varlığını tartışmıştır. Bu söz konusu dönem Yüzyıl Savaşlarının Fransızların kendi askeri başarısızlıklarının çok farkında olduğu bir zamanına denk gelmektedir. Savaş ve şövalyelikle ilgili Ortaçağ görüşleri iki ana başlık altında incelenmiştir: romanslar yoluyla halk dinleyici toplulukları arasında yayılan görüş, ve dini yazarlar, yani din felsefecileri, akademisyenler ve kilise hukukçuları tarafından yüksek eğitimli bir dinleyici topluluğuna hitaben oluşturulan görüş. Bu tez, bir yandan `romans görüşü'nün onbeşinci yüzyılın ilk yarısında halen geçerliliğini koruduğunu gözler önüne sererken, yine halk topluluklarına hitap eden `yeni bir görüşün' artmakta olan popülerliğini öne sürmüştür. Bu yeni görüş bir yandan `dini görüşe' pek çok yaklaşımı itibariyle yakınken bir yandan da birtakım açılardan, ki buna `dini görüş' tarafından da belli bir derecede kullanılmış olan savaşla ilgili yazılmış eski Roma eserlerini kullanma biçimi de dahildir, değişiktir. Tez, bu `yeni görüş'ü bahsedilen zamanda Fransa'da yaşamış olan şu üç yazarın eserleriyle örneklemiştir: Honoré Bouvet, Philippe de Mézières ve Christine de Pizan. Bir yandan bu yazarların savaş ve şövalyelik üzerine düşüncelerini o günün askeri olayları açısından değerlendirirken, bir yandan da hümanizmle olan ilgilerine kısaca değinmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis makes an analysis of different views on warfare and knighthood focusing on the late Middle Ages, though looking back to what came before, with an argument that a `new view? was held by certain authors during the reign of Charles VI in France. This coincided with a certain phase of the Hundred Years? War where the French were very conscious of their military failures. Medieval views on warfare and knighthood are examined under two basic categories: the view promoted through the romances to a lay audience, and the view developed by ecclesiastical authors, i.e. theologians, academics and canon-lawyers meant for a highly educated audience. While thesis shows that the `romance view? perseveres into the early fifteenth century, it suggests a growing vogue for a `new view? that is also adressed to a lay audience, but is closer to the `ecclesiastical view? in many of its approaches. The new view is nevertheless different from the latter in certain respects, including the way it uses Ancient Roman sources on warfare, though these are also used to an extent in the `ecclesiastical view.? It will illustrate this new view in the works of three authors residing in France at the time: Honoré Bouvet, Philippe de Mézières and Christine de Pizan. While evaluating these authors? ideas on warfare and knighthood from the point of view of the contemporary military situation, the thesis will also briefly address their relevance to humanism.