Yanmayı geciktirici çeşitli kimyasal maddelerin laminat parkenin bazı özellikleri üzerine etkilerinin araştırılması?
Investigation on the effects of various fire- retardant chemicals addition on some properties of laminated flooring
- Tez No: 309141
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TUTUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Bu çalışmada amaç, laminat parkenin yanmaya karşı dayanımını artırmaktır. Bu nedenle, laminat parkenin taşıyıcı panelini oluşturan yüksek yoğunlukta lif levhalar (HDF) için lif kaynağı olarak %50 kayın ve %50 sarıçam kullanılmıştır. HDF levhalar yangın geciktirici (fire retardant) kimyasal maddeler ile muamele edilerek 6.5 mm kalınlıkta üretilmiştir. Tam kuru lif miktarına oranla %3, %6, %9 oranlarında yanmayı geciktirici boraks, borik asit, amonyum polifosfat ve alfa-x kimyasalları toz halinde ilave edilmiştir. Daha sonra, HDF levhalarının yüzeyleri overlay, dekor ve balans kağıtları ile kaplanmış ve laminat parkeler üretilmiştir. Elde edilen laminat parke deneme levhalarında standartlara bağlı kalınarak fiziksel, mekanik, yüzey kalitesi özellikleri, serbest formaldehit miktarı, mantar çürüklük dayanımı ve yanma özellikleri araştırılmıştır. %3, %6 ve %9 oranlarında yanmayı geciktirici olarak ilave edilen kimyasalların, levhaların yanma dayanımını, mantar çürüklüğü ve küf mantarı dayanımını artırdığı fakat fiziksel ve mekanik direnç özelliklerini olumsuz etkilediği belirlenmiştir. Yanmayı geciktirici kimyasal maddelerin HDF levhalara ilave edilmesi ile laminat parkenin yüzey kalitesi özellikleri üzerine etkilerinin olmadığı ancak melamin emdirilmiş kağıtlara uygulanmasında ise olumsuz etki yaptığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study to improve the fire resistance of laminate flooring. Therefore, high density fiber boards contain mixture of 50% of Beech and 50% of Scots Pine were used for laminated flooring boards. High density fiber boards were produced using flame retardant chemicals with the thickness of 6.5 mm. Fire retardants such as borax, boric acid, ammonium polyphosphate and alpha-x-chemicals were added in the powder form with the concentration of 3%, 6% and 9% of dry fiber weight. Afterwards, surfaces of HDF boards were coated with overlay, decor and balance sheets and then laminated floorings boards were produced. The physical, mechanical, surface properties, amounts of free formaldehyde, resistance of fungal decay and fire resistance of all produced laminated flooring samples were investigated in accordance to relevant standarts. Addition of fire retardant chemicals such as borax, boric acid, ammoniumpolyfosfat and alfa-x,were at 3%, 6% and 9% proportions improved the fire resistance, fungal decay and mold resistance but had a negative effect on both the physical and mechanical properties. It was also detected that the internal addition of fire retardant chemicals had no negative effects on the surface quality of HDF boards whereas the application of such chemicals on the melamine-impregnated papers had destructive effects on the surface properties of tested samples