CoNiCu ince film alaşımlarının XRD ve XRF ile incelenmesi
Examination of CoNiCu thin film alloys by using XRD and XRF
- Tez No: 309140
 - Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER SÖĞÜT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
 - Yıl: 2012
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, elektrodepozisyon yöntemi ile üretilen CoNiCu, NiCu ve NiCu-a ince film alaşım serileri, X-ışını flüoresans (XRF) sistemi, X-ışını difraksiyonu (XRD) sistemi ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile incelenmiştir. Ek olarak, filmlerin atomik yüzde konsantrasyonlarını belirlemek için Enerji Dispersive X-ışını (EDX) spektroskopisi kullanılmıştır.CoNiCu, NiCu ve NiCua ince film numuneleri 100mCi şiddetinde 59.5 keV enerjili gama ışınları yayımlayan 241Am radyoaktif kaynağı ile uyarılmıştır. Numunelerden yayımlanan K X-ışınlarının sayılmasında rezülasyonu 5.96 keV'de 150 eV olan Ultra-LEGe dedektörü kullanılmıştır. Filmlerin yapısal analizleri X-ışını difraksiyonu (XRD) tekniği ile yapılmıştır ve ince film alaşımların yüzey merkezli kübik (fcc) yapıya sahip oldukları bulunmuştur. Ek olarak, filmlerin yüzey morfolojileri ise Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ile incelenmiştir. Şayet ince film alaşım numunelerinin SEM fotoğrafları incelenirse, genel olarak kristal ve homojen bir yapıda oldukları görülür. Bulunan sonuçlar tablo ve grafikler halinde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the series of the alloy thin-film of CoNiCu, NiCu and NiCu-a produced by electrodeposition method have been examined by X-ray fluorescence (XRF) system, X-ray diffraction (XRD) system and a scanning electron microscope (SEM). Energy Dispersive X-ray (EDX) spectroscopy was used to determine the concentrations of the atomic percent in the films.CoNiCu, NiCu and NiCua thin film samples were excited by gamma-rays with 59.5 keV energy photons from 100 mCi 241Am radioisotope source. K X-rays emitted by samples were counted by an Ultra-LEGe having a resolution of 150 eV at 5.9 keV. Structural analyses of the films have been done by X-ray diffraction (XRD) technique and thin-film alloys was found to be face-centred cubic (fcc) structure. In addition, surface morphologies of the films have been analysed by the Scanning Electron Microscope (SEM). If one examines the SEM images of thin-film alloy samples, it is seen that the samples of the thin film alloys have a homogeneous distribution and a crystal structure. The obtained results were presented in the tables and graphics.