Tekstil fabrikası atık sularından mikroorganizma izolasyonu ve biyosürfektan üretimi
Microorganism isolation and biosurfectant production from textile industry
  1. Tez No: 309143
  2. Yazar: ESRA DEMİRDÖĞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN DIĞRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Atık su örnekleri 9 farklı tekstil atık suyu istasyonundan alınmıştır ve 33 farklı izolat elde edilmiştir. İzolasyonun devamında, her bir izolatın biyosürfektan üretimi belirlenmiş ve ?drop-collapse? metodu kullanılarak 6 izolat potansiyel biyosürfektan üreticisi olarak seçilmiştir. Belirlenen mikroorganizmalar sırasıyla Sphingomonas paucimobilis, Citrobacter frenduii, Pantoea ssp., Citrobacter frenduii, Klebsiella pneumoniae ssp., ozaenae, ve Escherichia coli türleridir. Bu altı izolattan üretilen biyosürfektanlar sırasıyla BS-I, BS-II, BS-III, BS-IV, BS-V ve BS-VI olarak kodlanmıştır. Bu izolatlardaki biyosürfektan miktarı fenol-sülfürik asit yöntemi ile belirlenmiştir. İzolatlar MSM (mineral salt medium) ortamında 35 °C'de, 10 gün boyunca inkübe edilmiş ve her 24 saatte bir biyosürfektan ölçümü yapılmıştır. BS-I, BS-II, BS-III, BS-IV, BS-V ve BS-VI biyosürfektanlarının üretim kapasitesi sırasıyla 0.287, 0.275, 0.263, 0.261, 0.306 ve 0.585 g/L'dir. Karbon kaynağının biyosürfektan üretimi üzerine etkisi mineral yağı, zeytinyağı, soya yağı, fındık yağı ve ayçiçek yağı kullanılarak araştırılmıştır. Referans suşlar üzerinde biyosürfektanların antimikrobiyal aktivitesi test edilmiş ve inhibisyon bölgesi gözlenmemiştir. İzole edilmiş mikroorganizmalardan biyosürfektan üretimi endüstride ve bilimde büyük bir öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
Waste water samples were collected from 9 different textile wastewater stations and 33 different isolates. Following isolating, biosurfactant production of each isolates was determined and 6 isolates are selected as potential biosurfactant producer isolates using ?drop-collapse? method. These microorganisms were identified as follows: Sphingomonas paucimobilis, Citrobacter frenduii, Pantoea ssp., Citrobacter frenduii, Klebsiella pneumoniae ssp. ozaenae, and Escherichia coli species. Biosurfactants produced by six isolates were coded BS-I, BS-II, BS-III, BS-IV BS-V and BS-VI respectively. Quantities of biosurfactants were determined by phenol-sulphric acid method in six isolates. Isolates were incubated in MSM (mineral salt medium) at 35 °C for 10 days and biosurfactant production was determined every 24 hour. Biosurfactants, BS-I, BS-II, BS-III, BS-IV, BS-V and BS-VI, have capacity of producing 0.287, 0.275, 0.263 ve 0.261, 0.306 and 0.585 g/L respectively. The effect of carbon source on biosurfactant productivity was tested with mineral oil, olive oil, soy oil, nut oil and sun flower oil. Antimicrobial activity of biosurfactants was tested on references strains and inhibition zone was not seen. The production of biosurfactants from isolates microorganisms were produced successfully and have potential application on industry and science.