Bakteri (Rhizobium leguminosarum L.) aşılamasının arpa, fiğ ve karışım ekimlerinde verim ve verimle ilgili özelliklere etkisinin araştırılması
Investigation of effect of bacteria (Rhizobium leguminosarum L.) inoculation on barley, vetch and mixtures planting for yield and yield components
  1. Tez No: 309144
  2. Yazar: BURAK UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA İDİKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Araştırma, Kahramanmaraş koşullarında 2010 - 2011 tahıl yetiştirme sezonunda, arpa (Hordeum vulgare L.) ve adi fiğ (Vicia sativa L.) bitkileri ile bunların karışımları (%50), bakteri (Rhizobium leguminosarum L.) uygulanmış ve bakteri uygulanmamış toprağa ekimi yapılarak, ot, tohum verimleri ve uygulamaların bazı tarımsal özelliklere ve verim öğelerine etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür.Yapılan çalışmada; % 50 çiçeklenme ve olgunlaşma süresi, metrekare başak sayısı, başak ağırlığı ve başakta tane ağırlığı, tane verimi, nötral deterjant fiber (NDF), kuru otta ham protein ve tane protein oranı ekim şekillerine (saf ve karışım) göre önemli farklılıklar oluşturmuştur. Fiğde ise % 50 çiçeklenme ve olgunlaşma süresi, doğal bitki boyu, bitki boyu, metrekarede bakla sayısı, 1000 tane ağırlığı, yeşil ve kuru ot verimi, tane verimi, nötral deterjant fiber (NDF) oranı, kuru madde oranı, kuru otta ham protein ve tanede protein oranı, ekim şekillerine (saf ve karışım) göre farklılık oluşturduğu kaydedilmiştir. Bakteri uygulamasının, arpada başak ağırlığı, başakta tane ağırlığı, tane verimi ve kuru madde oranına, fiğde ise bitkide bakla sayısı ve yeşil ot verimine önemli derecede etkili olduğu belirlenmiştir. Arpanın bitki boyu, başak ağırlığı ve fiğin bitkide bakla sayısının uygulama x ekim interaksiyonları yönünden önemli farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Bakteri uygulamasında arpada en yüksek değer, başak ağırlığı (2.61 g), başakta tane ağırlığı (2.18 g), tane verimi (473.08 kg/da) ve kuru madde oranında (% 88.71) bakteri uygulanan ekimlerden elde edilmiştir. Fiğ için bakteri uygulanmasında en yüksek değer, bitkide bakla sayısında (20.4 adet) bakterisiz uygulamadan elde edilirken, yeşil ot veriminde (3152.5 kg/da) ise bakteri uygulanan ekimden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to determine the effects of soil with or without Rhizobium leguminaosarum (L.) inoculation on yield and some yield components of barley (Hordeum vulgare L.) and common vetch (Vicia sativa L.) plants grown as sole or mixture (%50) crop under Kahramanmaraş environmental conditions in 2010-2011 cereals growing season.According to variance analysis, there were significant differences between inoculated and non-inoculated sowing applications in terms of the (50%) flowering, maturation duration, spike weight, seed weight in spike, seed yield neutral detergent fiber (NDF), crude protein and seed protein content for barley, (50%) flowering, maturation duration, natural vetch plant height, vetch plant height, pod number in square meters, 1000 grain weight, green and dry herbage yield, grain yield, NDF, dry matter rate for vetch. It is also found interaction effects between mixture and inoculant applications in terms of plant height and spike weight of barley and pod number per plant of vetch. Bacteria inoculation gave the highest spike weight (2.61 g), grain weight in spike (2.18 g), grain yield (473.08 kg/da) and dry matter rates (88.71 %) for barley and green herbage yield (3152.5 kg/da) for vetch while the highest number of pod per plant for vetch (20.4 unit) was obtained from non bacteria inoculated applications.