Alifatik diizosiyanat bileşiğinden türetilen poli(azometin-üretan)ların sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of poly(azomethine-urethane)s derived from aliphatic diisocyanate.
  1. Tez No: 309175
  2. Yazar: MUSA KAMACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
1,6-Diisosiyanatoheksan ile dihidroksi benzaldehitlerin argon atmosferi altında kopolimerleşme reaksiyonu ile poliüretanlar sentezlendi. Bu poliüretanlar ile aminofenollerin polikondenzasyon reaksiyonu ile poli(azometin-üretan)lar elde edildi. Bu poli(azometin-üretan)ların da oksidatif polikondenzasyon reaksiyonu ile poli(azometin-üretan)ların oligofenol türevleri elde edildi. Reaksiyonlar da yükseltgen olarak NaOCl kullanıldı. Elde edilen poliüretan, poli(azometin-üretan)lar ve oligofenol türevlerinin yapı ve özellikleri UV-vis, FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR teknikleri ile karakterize edildi. Sentezlenen tüm bileşiklerin termal özellikleri TGA-DTA ve DSC analizleri ile belirlendi. Elde edilen bileşiklerin sayıca ortalama molekül ağırlığı, kütlece ortalama molekül ağırlığı ve polidisperslik indeksi (PDI) SEC ile belirlendi. Sentezlenen bileşiklerin optik özellikleri ise floresans spektroskopisi ile incelendi.
Özet (Çeviri)
The polyurethanes were synthesized by copolymerisation reaction of 1,6-diisocyanate heksan with dihydroxy benzaldehydes under argon atmosphere. The poly(azomethine-urethane)s were obtained by polycondensation reaction of synthesized this polyurethanes with aminophenols. Their oligophenol deirvatives were synthesized by oxidative polycondensation reaction used this synthesized poly(azomethine-urethane)s. NaOCl was used as oxidants in reactions. The structures and properties of obtained polyurethanes, poly(azomethine-urethane)s and their oligophenol derivatives were characterized by UV-vis, FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR spectral techniques. Thermal properties of all synthesized compounds were determined by TGA-DTG-DTA and DSC analysis. The number-average molecular weight (Mn), weight average molecular weight (Mw) and polydispersity index (PDI) values of the synthesized compounds were determined by the size exclusion chromatography (SEC). Optical properties of obtained compounds were investigated by fluorescence spectra.