Bilişim teknolojileri cihazlarının EMC, LVD ve akustik testlerinin veri madenciliği ile yorumlanması
Interpretation of EMC, LVD and acoustic tests of it technology devices via data mining
- Tez No: 309203
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, Bilişim Teknolojileri cihazlarında bir cihaz, alet veya sistemin kendi elektromanyetik ortamı içerisinde bu ortama limitleri aşan herhangi bir bozucu etki oluşturmadan fonksiyonlarını tatmin edici bir şekilde yerine getirebilme kabiliyetini ortaya koyan Elektromanyetik Uyumluluk (Electromagnetic Compatibility-EMC), cihazların çevreye, insanlara ve tüm canlılara karşı sebep olabileceği elektriksel ve mekanik tehlikeler ile ilgili güvenlik testlerini içeren Alçak Gerilim Direktifi (Low Voltaje Directive ? LVD) ve Akustik testleri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bu testlerde standart değerler ve testlerin nasıl yapılacağı hakkında bilgi verilmiştir. Yine yapılan deneyler sonucunda çıkan değerler ve bu değerlerin hangi aralıkta olması gerektiği ortaya konmuştur.Alçak Gerilim Direktifi (Low Voltaje Directive ? LVD) genel kuralları ve bu kuralların nasıl uygulanacağı konuları anlatılmıştır. Bu kapsamda deneyler yapılmıştır. Yapılan ölçümler sonucunda sınır değerleri içerisinde yer alan ve sınırdeğerleri dışında yer alan cihazların çevreye verebilecekleri mekanik ve elektriksel tehlikeler raporlarla ortaya konulmuştur.Bilişim teknolojisi cihazlarında ISO 9296 kapsamında ses ölçüm genel kapsam, genel kurallar ve bu kuralların nasıl uygulanacağı konuları anlatılmıştır. Bu kapsamda yapılacak ölçümler sonucunda sınır değerler ve bu değerlerin dışında kalan cihazların oluşturabileceği sorunlar ortaya konulmuştur.Yapılan testleri sonucunda, testlerinde sınır değerler arasında yer alan cihazların çevreye yaydıkları etkiden beraberinde çalışan diğer cihazları etkilenmedikleri görülmüştür. Ancak sınır değerleri üzerinde çalışan cihazların yaydıkları etkinin beraberinde veya aynı ortamda bulunan cihazları etkileyerek çalışma performansını, çalışma doğruluğunu olumsuz yönde etkilediği tespit edilmiştir.Veri madenciliği bir uzman sistem hazırlamada yaygın olarak kullanılır. Uzman sistem için en büyük problem bilgilerin elde edilmesi ve değerlendirilmesidir. Uzmandan bilgi elde etme, karşılıklı görüşmeler gerektiren, uzun zaman alan, dikkat isteyen ve sistematik çalışmalar gerektiren bir işlemdir. Bu çalışmada veri tabanlarında bulunan verilerden bilgiler elde etmek, bu bilgileri genellemek ve elde edilen bu bilgilere göre değerlendirme yapmak için örnek bir uzman sistem geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Electromagnetic Compatibility ? EMC revealing the capability of a device, instrument or system for informatics technologies? devices to fulfill their functions satisfactorily without having a corruptive effect exceeding limits of such environment, within their electromagnetic field; Low Voltage Directive ? LVD and Acoustic tests which include safety tests regarding electrical and mechanical hazards which can be caused by devices against environment, human and all living things, have been inspected in detail. During these tests, information about standard values and how these tests could be done are provided. In addition, values as a result of experiments done and in which range those values should be are set forth.The issues that general rules of Low Voltage Directive ? LVD and how these rules to be applied were discussed. To this end, experiments have been made. As a result ofthe measurements, mechanic and electrical hazards from devices within and out of limit values on environment are revealed.For informatics technological devices, the matters are described such that acoustic measurement, general scope, general rules and how these rules to be applied within the scope of ISO 9296. To this end, the problems that might be led by devices remaining within and out of limit values as a result of measurements have been revealed.As a result of tests done, it is observed that influences emitted by devices within limit values do not have any effect on other devices operating together. However, it is detected that the influence emitted by devices operating within limit values affects performance and accuracy of the devices operating together or within same environment negatively.Data mining is commonly employed in the development of expert systems. The biggest problem for an expert system is the acquisition and evaluation of the information. Obtaining knowledge from an expert requires one-to-one meetings, long time, attention to details and systematic effort. In this work, a sample expert system is developed in order to extract information from data stored in a database, to generalize this information and to make an evaluation according to this knowledge.