Benzerlik tabanlı genetik algoritma kullanarak optimal güç akışı
Optimal power flow using genetic algorithm based on similarity
- Tez No: 309244
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR GÜVENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez, Güç sistemlerinde Optimal Güç Akışı probleminin çözümü için benzerlik tabanlı genetik algoritmanın adaptasyonunu açıklamaktadır. Önerilen metotta, yeni kromozomların hesaplanması için üç farklı benzerlik ölçümü kullanılmıştır. Toplam yakıt maliyetini en aza indirmek için standart IEEE 30 baralı sistem üzerinde transformatör ve güvenlik kısıtları dikkate alınarak önerilen yaklaşım ile güç akışı denklemleri ve üretimi uygulaması yapılmıştır. Tezde uygulanan yöntemin uygulanabilirliği literatürdeki diğer yöntemlerle karşılaştırılmıştır. Simülasyon sonuçları önerilen yaklaşımın güç sistemlerinde Optimal Güç Akışı probleminin çözümü için etkililik ve verimlilik açısından umut verici alternatif bir yaklaşım olarak son derece yüksek değer taşıdığı görülmektedir
Özet (Çeviri)
The thesis describes a successful adaptation of the Genetic algorithm based on similarity for solving power flow (OPF) problem in power systems. In the proposed method, three different similarity measurements have been used for calculating new chromosomes. The proposed approach which is evaluated on standard IEEE 30 bus system is implemented to minimize the total fuel cost considering power flow equations and generation, transformer and security constraints. The feasibility of the proposed method is compared to other methods in the literature. The simulation results show that the proposed approach is efficient and suitable and seems to be a promising alternative approach for solving the OPF problem in power systems.