Çok devirli daimi kondansatörlü asenkron motorlar için PWM AC kıyıcı tasarımı
Design of a PWM AC chooper for multi-speed permenent split capasitor motors
- Tez No: 309243
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR GÜVENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Science and Technology, Electrical and Electronics Engineering, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada çok devirli daimi kondansatörlü bir fazlı asenkron motor için yeni bir sürücü devre tasarımı yapılmıştır. Günümüzde bu tip motorlar daha çok havalandırma işlemlerinde kullanılmaktadır. Havalandırma işleminin en sık kullanıldığı alan ise mutfaklarda kullanılan aspiratörler olarak bilinmektedir. Bu motorların genel özelliği stator sargılarının kademeli yapılarak hız ayarlanmasına imkan sağlamasıdır. Yapılan bu sürücü devre ile özelikle mutfak aspiratörlerinde kullanılan bu tip motorlar için kademeli sargı yerine, yarı iletken teknoloji kullanılmıştır. Bu sayede şu anda kullanılan, statoru kademeli sarılmış asenkron motorlara ve kademeli gölge kutuplu fan motorlarında, kademeli sargıyı kaldıran ortadan kaldıran ve böylece enerji tasarrufu sağlayan aynı zamanda gürültüyü azaltan elektronik AC/AC kıyıcı uygulaması ve sürücü devresi yapılmıştır. Sistem AC 220 volt kaynak, kademeli sarılmış kondansatörlü AC motor, kontrol konsolu, güç katındaki IGBT transistorları süren optik yalıtımlı sürücü devre elemanlarından oluşturulmuştur. Bu sayede, mutfak aspiratörlerinin hava perdelerinde kullanılmaya uygun ve motorlarının hız ayarı için AC/AC kıyıcı uygulamasını içermektedir. Kullanılan darbe genişlik modülasyonu ile akımın ve hızın kontrolünün sağlanmasına imkân veren bir sistem olma özelliğini de taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, a novel driver circuit is designed for a multi-revolution one-phase asynchronous motor with constant capacitor. Today, motors of this type are generally used in ventilation processes. It is known that ventilation processes are most frequently utilized via aspirators found in kitchens. A generic attribute of these motors is allowance of speed regulation via gradual structure of its stator winding. In the designed driver circuit, which is specifically produced to be used in kitchen aspirators, semiconductor technology is used instead of gradual winding. Due to this choice, an electronic AC/AC chopper application and driver circuit is produced, which removes the gradual winding in the current gradually winded stators and gradually shaded pole fan motors, hence providing energy conservation and noise reduction. System is composed of an AC 220 Volt supply, an AC motor with gradually winded capacitor, a control console and optically insulated driver circuits that drive the IGBT transistors on power stage. By this means, the system is suitable to be used in kitchen aspirators air curtain units and includes an AC/AC chopper application for speed regulation. Due to use of pulse width modulation, system also has property of allowing the regulation of current and speed.