A key establishment scheme for wireless mesh networks using identity-based cryptography and threshold secret sharing
Telsız ızgara ağlar için kimlik tabanlı kriptografi ve eşik sır paylaşımı kullanan bir anahtar tesis mekanizması
  1. Tez No: 309386
  2. Yazar: DUYGU KARAOĞLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALBERT LEVİ, DOÇ. DR. ERKAY SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Telsiz Izgara Aglar gelismekte olan bir arastırma alanıdır ve kullanıcılara hem ucuz hem de hızlı servis saglamaktadırlar. Öte yandan, anahtar tesis etme mekanizması, her türlü agda oldugu gibi Telsiz Izgara Aglar için de çok önemli ve kritik bir güvenlik kaygısıdır. Ancak, anahtar tesis etmek için kullanılan geleneksel yöntemler Telsiz Izgara Aglar'ın benzersiz özelliklerine ve kısıtlamalarına uymamaktadır.Bu tez ile, Telsiz Izgara Aglar'a özel tasarlanmıs iki verimli ve güvenli anahtar tesis etme mekanizması sunuyoruz. Güvenlik modelimiz Kimlik Tabanlı Kriptografi ve Esik Sır Paylasımına dayalı. Kimlik Tabanlı Kriptografi kullanımı güvenlik gerekliliklerini saglamakla birlikte geleneksel sistemlerin gerektirdigi sertifikaları da ortadan kaldırmaktadır. Diger yandan, Esik Sır Paylasımı agın daha esnek olmasına olanak vermekle birlikte kendi kendine düzenlenen bir anahtar tesis etme mekanizmasının olusturulabilmesini saglamaktadır.Sundugumuz iki mekanizmada da agın ana sifresi kullanıcılar tarafından paylasılmaktadır ve kullanıcıların sifrelerinin hesaplanması ancak yeterli sayıda kullanıcının - esik degerini saglayacak sekilde - biraraya gelmesi ile gerçeklesmektedir. Esik degerini arttırdıgımızda agın saldırılara karsı olan esnekligi de artar ama bu durum sistemin performansını kötülestirmektedir. Toplam kullanıcı sayısının ve esik degerinin performans üzerindeki etkilerini görebilmek için bir takım similasyonlar yaptık: 8'den küçük esik degerleri için kullanıcıların en az %90'ı kendi sifrelerini en fazla 70 saniyede olusturabilmektedir. Esik degerini 8'e sabitleyerek, kullanıcı sayısını 40'dan 100'e yükseltirsek, kullanıcı sifrelerinin olusturulabilme yüzdesi de %75'den %100'e yükselmektedir ve islemler 80 saniyede tamamlanmaktadır. Esik degerini 8'in üstüne çıkardıgımızda ise, kullanıcı sayısındaki aynı artıs en kötü durumda bile agın %42 daha verimli oldugunu göstermektedir ve islemler bu kosullarda en fazla 90 saniyede son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Wireless Mesh Networks (WMNs) are an emerging research area that provide low-cost and high-speed network services for the end users. Key establishment, on the other hand, is the most important and critical security concern for WMNs as all the other types of wireless networks. However, the conventional solutions for key establishment do not fit in the unique constraints and requirements of WMNs.In this thesis, we propose two efficient and secure key establishment protocols elaborated at the sake of WMNs. Our security model is based on Identity-based Cryptography (IBC) and Threshold Secret Sharing (ThSS). By the utilization of IBC, we eliminate the necessity of certificates used in infrastructure based schemes along with meeting the security requirements. With the utilization of ThSS, we provide a more resilient network working in a self-organizing way to provide the key establishment service, without the assumption of a trusted authority.In the schemes we propose, master private key of the network is distributed among the mesh nodes. The user private key generation service is handled with collaboration of k mesh nodes, where k is the threshold value. A high threshold value increases the resiliency of the network against attacks; however, this negatively affects the system performance. We performed simulative performance evaluation in order to show the effect of both the number of mesh nodes in the network and the threshold value k on the performance. For the threshold values smaller than 8, at least 90% of the mesh nodes compute their private keys within at most 70 seconds. When we increase the number of mesh nodes in the network from 40 to 100, the rate of successful private key generations increase from 75% to 100% at the threshold value 8 where the latency of the key establishment is around 80 seconds. Considering the same increase in the number of mesh nodes, network performs up to 42% better at worst case, for the threshold values larger than 8, and the latency becomes at most 90 seconds on the average.