Design and implementation of a linear motor for multi-car elevators
Çok kabinli asansörler için lineer motor tasarımı ve uygulaması
- Tez No: 309385
- Danışmanlar: PROF. DR. SANDOR MARKON, YRD. DOÇ. DR. AHMET ONAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Çok kabinli asansör sistemleri, aynı anda birden fazla asansörün bir asansör boşluğunda birbirlerinden bağımsız olarak kullanılmasıdır. Bu sistemler, yüksek binalar için büyük ekonomik faydalar sağlar, ancak aynı zamanda kaldırma, güvenlik ve sürüş konularında yeni teknolojik çözümler gerektirir. Bu tez, gerekli olan güvenlik sisteminin kaldırma sistemi ile nasıl birleştirilebileceğini, kaldırma için kullanılacak lineer motorun çok kabinli asansör sistemleri için nasıl optimize edilebileceğini, ve yüksek binalarda kullanılabilecek hareket kontrol sistemini içermektedir. Analiz adilip çözüm olarak sunulan bu yeni yöntemler, deneysel olarak başarıyla test edilmiştir. Gösterilmiştir ki optimize edilmiş lineer motor, yeni geliştirilen güvenlik sistemi ve sürüş yöntemi, çok kabinli asansör sistemleri için baz yöntem olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The multicar elevator system (MCE) is a revolutionary new technology forhighrise buildings, promising outstanding economic benefits, but alsorequiring new technology for propulsion, safety, and control. In this thesis,new components for linear motor?driven multi-car elevators have beenanalysed and experimented successfully. It is shown that linear motors withoptimized design and a new presented safety and control system can beconsidered as core components of a new generation elevator systems. Theobtained results concern the development of a safety system integrated intothe propulsion system, the design of a linear motor optimized for themulti-car elevator task, and the motion control system that is expected to beusable for extra high-rise buildings