Protein engineering and covalent modification of Trichoderma reesei cellulases in Pichia pastoris for textile biofinishing
Trichoderma reesei selülazlarının Pichia pastoris'te tekstil terbiyesi için protein mühendisliği ve kovalent modifikasyonu
- Tez No: 309413
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN UĞUR SEZERMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bilimleri ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Selülaz enzimleri selülozik kumaşların biyoparlatmasında yaygın olarak kullanılmaktadır ancak viskon kumaşlarda tüylülüğün önlenmesinde yetersiz kalmaktadırlar. Bu enzimlerin agresif hareketleri kumaş mukavemetinde kayıplara yol açmaktadır. Selülaz enzimlerinin aktivitesini kumaş yüzeyi ile sınırlayacak moleküler ağırlığı arttırılmış enzimler tasarlanarak ve üretilerek bu problem çözülebilinir. Bu çalışmada, viskon kumaşlardaki tüylenme sorununu azaltabilecek ve kumaşların mukavemet kayıplarını engelleyebilecek selülaz ya da selülaz formülasyonları tasarlanmış ve üretilmiştir. Bu amaçla, hem protein mühendisliği yöntemleri hem de kimyasal modifikasyon yöntemleri istenilen özellikte selülazların elde edilebilmesi için hem ayrı ayrı hem de birarada kullanılmıştır. Trichoderma reesei Endoglukanaz I (EGI), Endoglukanaz III (EGIII), Sellobiyohidrolaz I (CBHI) enzimleri Pichia pastoris'te AOX1 promoter bölgesinin kontrolünde başarılı bir şekilde klonlanmış ve mg/L miktarlarında ifade edilmiştir.EGI'in bir döngü mutantı olan EGI_L5, 10 aminoasitlik bir döngünün moleküler modelleme ve yönlendirilmiş mutagenez yöntemleri kullanılarak enzimin yönlendirilmiş olarak çapraz bağlanması için sıcak noktalar oluşturmak üzere EGI'e eklenmesi ile oluşturulmuştur. Mutant enzim çapraz bağlı enzim agregatları (CLEA) teknolojisi kullanılarak çapraz bağlanmıştır. Kodon optimizasyonunun EGI üretimi üzerine etkisi araştırılmış ve kodon optimizasyonunun P. pastoris'te EGI üretimini % 24 arttırdığı saptanmıştır. EGI'e ikinci bir katalitik modül eklenerek böylece moleküler ağırlığı büyütülmüş EGI'in bikatalitik bir mutantı (EGI_BC) elde edilmiştir. Tüm rekombinant enzimler laboratuvar ölçeğindeki bir fermentörde üretilmiş ve karakterize edilmiştir. Ticari bir selülaz formülasyonu CLEA teknolojisi kullanılarak çapraz bağlanmış ve parçacık büyüklüğüne göre parçalara ayrılmıştır. Ham, protein mühendisliği yoluyla değiştirilmiş ve kimyasal olarak değiştirilmiş selülazların viskon kumaş üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. ticari CLEA teknolojisi kullanılarak çapraz bağlanan ticari selülaz formülasyonunun, P. pastoris'te üretilen rekombinant EGI ve EGI_L5enzimlerinin viskon kumaşların boncuklanma notlarını % 20 oranında iyileştirdiği ve kumaş mukavemetinde kayıplara yol açmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Cellulase enzymes have been extensively used for the biopolishing of cellulosic fabrics but they are inefficient to prevent pilling in viscose fabrics. Moreover, their application causes a loss in the fabric strength due to the aggressive action of the enzymes. One solution to this problem is the design and production of enzymes with increased molecular weights so that aggressive action of the cellulases would be limited to the fabric surface. In the framework of this study, cellulases and cellulase formulations that can ameliorate the problem of pilling and prevent loss of tensile strength in viscose fabrics were designed and produced . For this purpose, both protein engineering and chemical modification methods were used seperately and in combination to obtain cellulases with desired properties. Trichoderma reesei Endoglucanase I (EGI), Endoglucanase III (EGIII), Cellobiohydrolase I (CBHI) enzymes were successfully cloned and expressed in Pichia pastoris under the control of AOX1 promoter to mg/L quantities. A loop mutant of EGI, (EGI_L5) was prepared by introduction of a ten aminoacid long loop by molecular modelling and site directed mutagenesis for the creation of hotspots for directed crosslinking of the enzyme. The mutant enzyme was crosslinked using crosslinked enzyme aggregate (CLEA) technology. The effect of codon optimization on EGI production was analyzed. A mutant of EGI was prepared by inserting a second catalytic domain to EGI and thereby forming a bicatalytic mutant of EGI (EGI_BC) with increased molecular weight. All of the recombinant enzymes were produced in a laboratory scale fermenter and characterized. A commercial cellulase preparation was crosslinked using CLEA technology and fractionated according to the particle size. The effects of native, engineered and chemically modified cellulases on viscose fabrics were evaluated. It was found that commercial cellulase preparation crosslinked using CLEA technology, recombinant EGI and EGI_L5 produced in P. pastoris improved the pilling values of viscose fabrics by 20 % without much loss in the strength of the fabrics.