Mechanics and dynamics of multi-axis machining operations
Çok eksenli talaşlı imalat süreçlerinin mekaniği ve dinamiği
  1. Tez No: 309429
  2. Yazar: ERDEM ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN BUDAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Tek kesici takım kullanılan talaşlı imalat süreçlerinde 3 eksenden fazla eksen bulunması durumunda, bu süreçler çok eksenli talaşlı imalat olarak adlandırılırlar. Diğer yandan, paralel talaşlı imalat süreçlerinde olduğu gibi birden fazla kesme takımının eş zamanlı parça kesmesi de çok eksenli talaşlı imalat olarak tanımlanır.. Tek kesici takım kullanılan 5-eksenli küresel uçlu frezeleme, iki kesici takımlı paralel tornalama ve paralel frezeleme işlemleri bu tezin kapsamı dahilindedir. Ayrıca, bu tezde takma uçlu yüzeysel frezeleme süreci de modellenmiştir.5-eksenli küresel uçlu frezeleme süreci havacılık, otomotiv ve kalıpçılık gibi sektörlerde karmaşık şekilli yüzeylerin üretiminde sıklıkla kullanılır. 3 eksen frezelemeye ek olarak gelen eğilme ve yatma açıları kesme takımı pozisyonlamasında ekstra serbestlik kazandırarak karmaşık parçaların işlenmesine olanak sağlar. Diğer yandan ise bu açılar süreç geometrisini karmaşıklaştırırlar. Bu tarz süreçlerde verimlilik, boyutsal toleranslar ve yüzey kalitesi büyük öneme sahiptir. Yüksek kesme kuvvetlerinde oluşan parça ve takım esnemeleri kabul edilemez parça kalitesine, oldukça güvenli seçilen süreç parametreleri de düşük anlık talaş kaldırma hızına sebep olmaktadır. Süreç modelleri en iyi frezeleme parametrelerini belirlemek için kullanılabilir. Bu sayede yüksek verimlilik ile gerekli kalite aynı anda sağlanabilir. Genelde var olan frezeleme modelleri küresel uçlu frezeleme süreçleri de dâhil olmak üzere 3-eksenli işlemleri kapsamaktadır. Bu tezde 5-eksenli küresel uçlu frezeleme süreçleri için geometri, kuvvet ve kararlılık modelleri sunulmaktadır. Eğilme ve yatma açılarının işlem geometrisi, kesici ve iş parçası kesişim limitleri, yüzey kalitesi ve kesme kuvvetleri üzerine etkisi detaylı olarak incelenmiştir. Ayrıca, 5-eksen küresel uçlu frezeleme operasyonu için takım esnemeleri/şekil hataları ve kararlılık limitleri hesaplanmıştır. Minimum kesme kuvvetleri veya maksimum kararlılık limitlerine sebep olan eğilme ve yatma açıları seçimi için sunulan modelin nasıl kullanılacağı gösterilmiştir. Kesme kuvvetleri, şekil hataları ve kararlılık limitleri için model kullanılarak tahmin edilen değerler deneylerle karşılaştırılmış ve deney sonuçlarıyla doğrulanmıştır.Paralel talaşlı imalat operasyonları birden fazla kesme takım içermeleri nedeniyle verimlilik açısından avantajlıdır. Artan sayıdaki kesme takımına bağlı olarak, artan talaş kaldırma hızı verimlilik artışına sebep olur. Ancak paralel kesici takımların arasında oluşan dinamik etkileşim kararlılık problemlerine sebep olabilir ve böylece paralel süreçlerin sunduğu avantajlardan tam olarak fayda sağlanamayabilir. Bu nedenle, paralel talaşlı imalat süreçlerinin için dinamiği ve kararlılığın modellenmesi gerekmektedir. Bu tezde, iki kesme takımının ortak bir iş parçasını kestiği, paralel tornalama ve frezeleme süreçlerinin dinamiği modellenmiştir. Paralel tornalama için hesaplanan kararlılık limitleri deney sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır ve hesaplanan değerler ile deney sonuçlarının yakın olduğu gösterilmiştir.Birçok sanayide kalıp imalatı genel üretim zincirinin en kritik kısmıdır. Kalıbın şekline ve büyüklüğüne bağlı olarak talaşlı imalat süresi uzun zaman alabilir. Bununla beraber, her seferde tek bir kalıp üretildiği için kalıp üretimini test etme şansı çok sınırlıdır. Kalıp üretiminde, talaşlı imalat süreçleri birçok etken tarafından sınırlandırılmıştır. Süreç modelleri en kısa zamanda gerekli kaliteyi sağlayacak süreç parametrelerini seçmek için kullanılabilir. Bu çalışmada takma uçlu takımlar ile yüzey frezeleme süreçleri için kuvvet ve kararlılık modelleri geliştirilmiştir. Geliştirilen modelleri kullanarak, süreç parametreleri ayarlanmış ve seçilen parametrelerin verimliliğe etkileri gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Machining process with a single cutting tool is called multi-axis machining if more than 3-axis are involved in the operation. On the other hand, parallel machining processes where more than one cutting tool simultaneously cut a workpiece is also called multi-axis machining. 5-axis ball-end milling where a single cutting tool is employed, parallel turning and parallel milling processes with two cutting tools are in the scope of the thesis. Moreover, face-milling process with inserted tools is also modeled.5-axis ball-end milling operations are common in several industries such as aerospace, automotive and die/mold for machining of complex sculptured surfaces. Additional two degree of freedoms, namely, lead and tilt angles make it possible to machine complex parts by providing extra flexibility in cutting tool orientation. However, they also complicate the geometry of the process. In these operations, productivity, dimensional tolerance integrity and surface quality are of utmost importance. Part and tool deflections under high cutting forces may result in unacceptable part quality, whereas using conservative cutting parameters results in decreased material removal rate. Process models can be used to determine the proper or optimal milling parameters for required quality with higher productivity. The majority of the existing milling models are for 3-axis operations, even the ones for ball-end mills. In the thesis, geometry, force and stability models are presented for 5-axis ball-end milling operations. The effect of lead and tilt angles on the process geometry, cutter and workpiece engagement limits, scallop height, and milling forces are analyzed in detail. In addition, tool deflections/form errors and stability limits are also formulated for 5-axis ball-end milling. The use of the model for selection of the process parameters such as lead and tilt angles which result in minimum cutting forces or maximum stability limits are demonstrated. The model predictions for cutting forces, form error and stability limits are compared and verified by experimental results.Parallel machining operations are advantageous in terms of productivity since there are more than one cutting tools in operation. Due to the increased number of cutting tools, they have the potential for considerable increase in productivity as a result of higher material removal rate (MRR). However, the dynamic interaction between these parallel tools may create additional stability problems and the advantage of parallel machining may not be utilized to full extent. For that reason, dynamics and stability of parallel machining processes need to be modeled. In the thesis, dynamics of parallel turning and parallel milling operations where two cutting tools cut a common workpiece are modeled. The predicted stability limits for parallel turning are also compared with experimental results where good agreement is demonstrated.Die manufacturing is a very critical part of the overall production chain in many industries. Depending on shape and size of a die, machining time can be very time consuming. Furthermore, since usually one die is manufactured, the chance for testing is very limited. Machining processes in die manufacturing can be limited by many factors. Process models can be used in order to select process conditions which will yield the required quality in the shortest possible time. In this study, force and chatter models are developed for face milling processes with inserted cutters. Using the developed models, process parameters are modified and their effects on productivity are demonstrated.