Identifying the effectiveness of a web search engine with Turkish domain dependent impacts and global scale information retrieval improvements
Bir web arama motorunun Türkçe alan bağımlı etkileri ve genel bilgi alma iyileştirmeleri ile etkinliğinin belirlenmesi
- Tez No: 309644
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR DEMİRÖRS, YRD. DOÇ. DR. MELTEM TURHAN YÖNDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Information and Records Management, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Bölümü
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, Web arama motoru mimarisine yeni eklenen veya iyileştirilmiş özelliklerin, Web arama motoru etkinliğine etkisi incelenmektedir. Bu özelikler üç grupta kategorize edilebilir: Web sayfalarının önemini belirlemede, sayfa bağlantı kalitesinin etkisi ve kullanım bilgisinin kullanımı; indeksleme ve sorgu düzenleme için Türkçe kelime kökü ayırıcının kullanımı; ve Web arama motoru sonuç görüntülemede, sayfalara ait küçük resimlerin kullanımı.İnternet'te bilgiye erişim için birincil araç hale gelmiş olan Web arama motorlarının etkinliği, temel bilgi getiriminde kullanılan saf doğruluk duyarlılık ölçümleri yerine, performans kriteri olarak kullanıcılara, sorgularını nasıl etkili ve etkin bir şekilde gerçekleştireceklerine yardımcı olmaları ile değerlendirilmelidirler. Bu tezde, bir Web arama motorunun etkinliğini arttırmak için üç ayırt edici özellik önerilmektedir. Sonuçlar, Web sayfalarının önemini belirlemede, sayfa bağlantı kalitesinin etkisi ve kullanım bilgisinin kullanımının, PageRank gibi klasik bağlantı çizgesi tabanlı yöntemlerden daha başarılı olduğunu göstermektedir. İndeksleme ve sorgu düzenleme için Türkçe kelime kökü ayırıcının kullanımı ise, normal ve kelime köküne ayrılmış formların bir çerçeve içinde kullanım ile, Web ilgililiğini dikkate değer şekilde geliştirmektedir. Ve son olarak, Web arama motoru kullanıcıları sonuçlara önyargılı odaklanmalarına rağmen, sonuç görüntülemede sayfalara ait küçük resimlerin kullanımı ile, duyarlılığı düşük sorgularda en alakalı sonuçlara ulaşabildikleri gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effectiveness of a Web search engine with newly added or improved features in Web search engine architecture. These features can be categorized into three groups: The impact of link quality and usage information on page importance calculation; the use of Turkish stemmer for indexing and query substitution; and, the use of thumbnails for Web search engine result visualization.As Web search engines have become the primary means for finding and accessing information on the Internet, the effectiveness of Web search engines should be evaluated on the idea of how effectively and efficiently they assist users achieve a query, which defines performance criteria rather than the pure precision and recall measures developed among basic information retrieval roles. In this thesis, we propose three distinguishing features to increase the efficiency of a Web search engine: The impact of link quality and usage information on page importance calculation outperforms classical hyperlink graph based methods notably, such as PageRank. The use of the Turkish stemmer for indexing and query substitution has remarkable improvements on Web relevance when used in a mixed framework with normal and stemmed forms. Finally, we have observed that users are able to find the most relevant results by using webpage thumbnails in the queries with decreased precision score values, despite their preferred search engine gazing behavior is much attributed.