Shingle atıklarının asfalt betonu içerisinde kullanılabilirliği
Usability of shingle wastes in hot mix asphalt
  1. Tez No: 309693
  2. Yazar: ERCAN AKKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KARAŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Dünya nüfusu giderek artmaktadır. Dolayısıyla tüketim de artmakta ve mevcut hammadde kaynakları gün geçtikçe azalmaktadır. Tüketimin artması neticesinde de meydana gelen atıkların kontrolü zorlaşmaktadır. Atıkların oluşturduğu en büyük problem ciddi boyutlarda çevre sağlığını tehdit etmesidir. Atıkların yakılması veya düzenli depolama alanları oluşturularak gömülmesi en çok uygulanan yöntemlerdendir. Hammadde ihtiyacı ve ortaya çıkan atıkların değerlendirilmesi açısından baktığımız zaman inşaat sektörü tüm sektörler arasında lider durumundadır. İnşaat sektörü içerisinde de yol inşaatları atıkların değerlendirildiği en büyük alandır. Mevcut kaynakların daha verimli bir şekilde kullanılması ve kullanılan malzemelerin yeniden ekonomiye kazandırılması önemli bir araştırma konusu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada parçalanmış atık shingle parçalarının bitümlü sıcak karışım içerisinde kullanılabilirliği araştırılmıştır. Öncelikle karışımın optimum bitüm miktarı Marshall deneyi ile belirlenmiş daha sonra bu dizayn içerisine % 1, 2, 3 ve % 5 oranlarında shingle ilave edilmiştir. Ayrıca kontrol amacıyla shingle ilave edilmemiş numuneler de üretilmiştir. Çıkan sonuçlara göre shingle atıklarının asfalt betonu içerisinde kullanılabileceği anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
World population is increasing continuously. Therefore, consumption is also increasing and available resources of raw materials have been decreasing day by day. As a result of increase in consumption occurring in the waste control becomes difficult. The biggest problem of waste materials is creates serious threats of environmental health. The burning or creating landfill storage are one of the most applied methods. Civil engineering sector is leader among the other sectors in terms of raw material requirements and evaluation of these materials. Road constructions are a biggest field of waste material evaluation. Use of available resources more efficiently and reuse of waste materials again appear an important investigation topic. In this study, usability of waste shingle particles in hot mix asphalt was investigated. Initially, optimum bitumen content of wearing course was determined by Marshall stability test method and then waste shingle scraps, 1%, 2%, 3%, and 5% of total aggregate weight, were added to HMA samples at the predefined optimum binder content. Besides, control samples were performed and compared with the waste shingle added samples. According to the results of the asphalt shingle waste in the availability of concrete were investigated.