Konik metrik uzayların denkliği
Equivalence of cone metric spaces
  1. Tez No: 309692
  2. Yazar: ÖZNUR ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH AYTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde konunun literatürdeki yerinin belirlenmesi amacıyla literatür özeti verilmiş, tarihsel gelişiminden bahsedilmiş ve çalışmada tanımlanacak metriğin temelini oluşturan koni tanımına yer verilmiştir.İkinci bölümde konik metrik uzaylarla ilgili bazı temel kavramlar ve örnekler verilmiştir.Üçüncü bölümde skalerleştirme fonksiyonu yardımıyla konik metrikten klasik metrik elde etmenin yolu gösterilmiştir. Ayrıca elde edilen klasik metrik ile konik metriğin topolojiksel olarak izomorf olduğu gösterilmiştir.Dördüncü bölümde ise iki konik metriğin denkliği kavramı verilerek, metriklerin denk olabilmesi için gerekli ve yeterli koşullar araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis study consists of four parts. In the first chapter, a summary of literature is given to determine the topic's place in the literature, historical development of cone metric is mentioned and the concept of cone which is basic of cone metric spaces is introduced.In the second chapter, basic concepts and examples about cone metric spaces are given.In the third chapter, we obtained an ordinary metric corresponding to a cone metric using a scalarization function. We also imply that for every cone metric space there exists a correspondent usual metric space such that the spaces are topologically equivalent.In the fourth chapter, we introduce the concept of equivalence of cone metric spaces, and explore the necessary and sufficient conditions for two cone metrics to be equivalent.