Bitkisel proteinlerden yenilebilir film elde edilmesi ve özelliklerinin belirlenmesi
Production and characterization of edible films from vegetable proteins
- Tez No: 309746
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET KARAÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, soya ve bezelye proteinlerine değişen oranlarda kappa karagenan, ksantan gam, maltodekstrin ve gliserol ilavesi yapılarak kompozit yenilebilir filmler elde edildi ve bunların kalınlıkları, çözünürlükleri, su buharı geçirgenlikleri ve mekanik özellikleri belirlendi. Ayrıca aynı formülasyonla oluşturulan SPI ve BPI filmlerin özellikleri karşılaştırılmıştır. En iyi mekanik ve geçirgenlik özelliklerine sahip filmler soya proteini ve kappa karagenan ile elde edilmiş, soya protein miktarının artırılmasının filmin mekanik özelliklerini olumlu yönde artırdığı görülmüştür. BPI'ndan elde edilen filmlerin özelliklerinin SPI'ndan elde edilenlere göre biraz daha zayıf kaldığı, fakat kıyaslanabilir sonuçlar elde edildiği görülmüştür. Maltodekstrinin tek başına film oluşturmada yetersiz kaldığı, fakat diğer bileşenler ile birlikte kullanıldığında, filmlerin yapışkanlık özelliğini artırdığı görülmüştür. Elde edilen bulgular ışığında daha fazla deneme yapılarak film özelliklerinin geliştirilmesi için çalışmalara devam edilmesi gerektiğini söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
In this study, composite edible films produced from soy and pea protein with cappa-carrageenan, xanthan gum, maltodextrin and glycerol after that their properties (thickness, solubility, water vapor permeability and mechanical properties) were determined. In addition, soy protein isolate and pea protein isolate films with the same formulations were compared. The best mechanical and permeability properties was observed with soy protein isolate-cappa carrageenan films, and increasing the amount of soy protein isolate enhanced the mechanical properties of the films. Films with pea protein isolate was slightly weaker than films with soy protein isolate, but comparable results were obtained. Only maltodextrin was insufficient to formation a film, but if it is used with another components, it enchances the cohesiveness of the films. If the results are analyzed, we can say that studies on edible films should be continue to improve film properties.