D kesit köpük dolgulu tüp monte edilmiş fiberglass tekne/bot imalatı
The production of fiberglass boat D section filled foam tube was inbuilt
  1. Tez No: 309803
  2. Yazar: DURSUN MURAT SEKBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Marine Engineering, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Polimer esaslı kompozitler hafiflik ve korozyon direnci özelliklerinden dolayı son yıllarda özellikle 10 metrenin altındaki teknelerin inşaatında sıklıkla kullanılmaktadır. Üretilen kompozit teknelerde genellikle hava dolu tüpler kullanılmakta ve bu hava dolu tüpler, hava kaybına bağlı olarak sönme sorunuyla sıklıkla karşılaşmaktadır. Bu amaçla hava dolu tüplere alternatif olarak polietilen köpük doldurulan tüplerin kullanımı amaçlanmış ve çalışmada bu soruna çözüm olabilecek bir uygulama yapılmıştır.Bu çalışmada öncelikle kompozit malzemeler hakkında genel bilgiler ve kompozit malzemelerin gemi inşaa sanaayinde kullanımı anlatılmıştır. Kompozit teknelerin genel üretim aşamaları hakkında bilgiler verilerek tekne üretimi safhasına geçilmiştir.Tez kapsamında 6 metre uzunluğunda kompozit bir tekne üretimi yapılmış ve bu teknede polietilen köpük dolgulu tüp kullanılmıştır. Teknenin tamamlanmasından sonra tekne üretiminde kullanılan polietilen kompozit malzemeye ve tüp üretiminde kullanılan polietilen köpük malzemeye bir dizi deney yapılmıştır. Bu deneyler sonucunda polietilen tüp kullanımının hava dolu tüp kullanıldığı duruma oranla tekneye ekstra darbe direnci sağladığı ve tüp kısmında olası yaralanma durumunda teknenin seyrini tamamlaması için hava dolu tüplere göre avantajlar sağladığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, polymer ? based composites are frequently used the construction of boats which are especially below 10 meter length because of the features of its lightness and corrosion resistance. Generally the tubes which are full of air are used in producted composite boats and these tubes frequently face the matter of deflation due to deficiency of air. For this purpose, it was aimed to use tubes which are filled with polyethylene foam as an alternative to air ? filled tubes and at this study and application that would be a solution to this problem was carried out.At this study, initially it was explained to general information about composite materials and the using of composite materials at industry of boat construction. Having been given information about general production stages of composite boats, it was passed the phase of boat production.For thesis, it was constructed a composite boat that is 6 meter length and it was used tube that is filled with polyethylene foam at this boat. A series experiment was carried out polyethylene foam material which was used production of tube and polyethylene composite material which was used in construction of boat after complation of boat. Consequence of these experiments it was obserued that using polyethylene tube provides extra impact resistance against the boat if we compare the situation of using air ? filled tube and it provides advantages since it enables boat to complete its destination when there is a damage at the tube part compared with air ? filled tubes.