Orta Karadeniz bölgesinde yayılış gösteren bazı Orobanche L. (Orobanchaceae) türleri üzerinde morfolojik, mikromorfolojik ve anatomik bir araştırma
Morphological, micromorphological and anatomical investigation on some Orobanche L. (Orobancheaceae) species distributed in Middle Black Sea region
  1. Tez No: 309821
  2. Yazar: MUSTAFA KEMAL AKBULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR ERGEN AKÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada Orobanche L. cinsinin Orobanche minor Sm, Orobanche gracilisSm. ve Orobanche fuliginosa Reut. ex Jord. türleri morfolojik, mikromorfolojik veanatomik olarak incelenmiştir. Türlere ait örnekler Karadeniz Bölgesi'nin farklılokalitelerinden toplanmıştır.Morfolojik incelemelerde türlerin teşhisine yarayan morfolojik karakterlerbelirlenerek türler arası benzerlik ve farklılıklar tespit edilmiştir. Anatomikincelemelerde, türlerin kök, gövde ve yaprak kısımlarından alınan enine kesitlerincelenmiş, türler arasında anatomik yönden karşılaştırmalar yapılmıştır. Farklılıklaradaha çok yapraklardaki tüylerde, kökte ve gövde de korteks parankiması tabakasındarastlanmıştır. O.minor gövdesinde kollenkima hücreleri bulunurken O.fuliginosa veO.gracilis türlerinde bulunmaz. O.fuliginosa türünün kökünde korteks parankimasıtabakası O.gracilis ve O.minor türlerinin köklerine oranla daha geniş bir alanayayılmıştır.Ayrıca O.minor, O.gracilis ve O.fuliginosa türlerinin meyvelerininmikromorfolojik karakterleri incelenmiştir. Meyve ve tohum yüzeylerinde bulunanepiderma hücrelerinin yapı ve desenleri, türlerin ayırt edilmesinde kullanılan iki önemliözelliktir. Türlerin meyve ve tohum yüzeylerinin mikromorfolojik özellikleritaksonomik olarak önemli karakterlerdir.Bu üç türün meyve ve tohum yüzeylerindeki farklılıklar ya da benzerliklerortaya çıkarılarak türler arası karşılaştırmalar yapılmıştır. Yapılan bu incelemelerdeO.minor ve O.gracilis türünde meyve yüzeyinin ruminate, O.fuliginosa türündecolliculate tipte olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Orobanche minor Sm, Orobanche gracilis Sm. and Orobanchefuliginosa Reut. ex Jord species of Orobanche L. genus were investigatedmorphologically, micromorphologically and anatomically. The species were collectedfrom the different regions of Blacksea.In morphological investigation the similarities and the differences betweeen thespecies were determined following the identification of morphological diagnosticcharacters. In anatomical studies, the cross sections of the root, stem, and leaf of specieswere examined; and, comparisons were made between the species. Dissimilarities werediscoverded mainly on the hairs of the leaves and on the cortex parenchyma layers ofthe stem and the root.The stem of O. minor have collenchyma cells but O. fuliginosa and O. gracilishave not this cells. In O. fuliginosa, cortex parenchyma layers of the root occupieslarger area than those of the O. gracilis and the O. fuliginosa.In addition to, micromorphological characteristics of the fruits of O. minor, O.gracilis and O. fuliginosa species were studied. The structure and the pattern of theepiderma cells on the fruit surface are two significant factors in distinguishing thespecies. The micromorphomological characteristics of the fruit surfaces are significantin studying the species taxonomically.The similarities and the dissimilarities on the surfaces of the fruits of these threespecies are determined and comparisons between the species are made. In this study ıtwas determined that O.minor and gracilis have ruminate fruit surface type and O.fuliginosa has colliculate fruit surface type.