Single event effect tests with ion beam and laser
Tek olay etkisinin iyon demetleri ve lazer ile test edilmesi
- Tez No: 309858
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK DENİZLİ, PROF. DR. BEHÇET ALPAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Tek olay etkisi ağır iyonlar ve protonlar tarafından meydana gelen bir olaydır. Ağır iyonlar ve protonlar yarıiletken tabanlı CMOS, optoelektronik, bipolar transistörler gibi elektronik cihazlardan geçerken, enerjilerine ve türlerine bağlı olarak kalıcı olmayan veya kalıcı zararlar verebilirler. Bu sebeple, bu cihazların yeryüzünde radyasyona karşı güvenilirlikleri test edilmelidir. Cihazların test edilmesi uzayda kalacağı süre, konum ve kullanım koşulları gibi birçok faktöre bağlıdır. Test standartları NASA ve ESA gibi uzay ajansları tarafından belirlenmektedir. SPENVIS, CREME96 ve OMERE gibi yaygın olarak kullanılan bilgi sistemleri veya araçlar uzay aracının bulunduğu konumun koordinatlarına göre radyasyon ortamını analiz etmek için kullanılır. Tek olay etkisine karşı yapılan kalite testleri ağır iyonlar ile Ulusal INFN Güney Laboratuvarında (LNS) gerçekleştirildi. MAPRad laboratuvarlarında geliştirilen kızılötesi laser sistemi nitel ölçümler için çok yararlı bir araçtır. Birçok cihaz bu laser test düzeneği ile test edildikten sonra iyon testi için LNS laboratuvarlarına alındı.Bu çalışmada, iyon ve laser testi için kullanılan test düzenekleri detaylı olarak incelendi ve cihazlar iyon demeti ile test edilmeden önce bu test düzeneği GEANT4 ve FLUKA kullanılarak benzetimi yapıldı. Lineer enerji transferi (LET), depo edilen enerji, ve girişim mesafesi gibi parametreler bu similasyon programları sayesinde hesaplandı. Bu similasyonların sonuçları karşılaştırıldi ve değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Single Event Effect (SEE) is a process which is generated by heavy ions and protons. While heavy ions and protons pass through semiconductor based electronic devices like CMOS (Complementary Metal Oxide Semiconductor), optoelectronic or bipolar electronic devices, depending on their energy and type, may create parasitic transistors causing soft (not distructive) or hard (potentially distructive) errors. For this reason, these devices have to be tested on Earth for their susceptibility to radiation effects. The extended to which the devices are to be tested depends on several factors as mission duration, location and device's use. The test standarts are provided by space agencies such as NASA and ESA in which the test procedures are described in detail. To analyse the radiation environment for a given set of mission parameters, SPENVIS, CREME96 and OMERE are the most commonly used information systems or tools. The qualification test aganist SEE is performed at heavy ion and proton accelerators as LNS (Laboratori Nazionali del Sud'). An infirared pulsed laser system developed in MAPRAD laboratories is a useful tool for qualitative measurements. Several devices were tested first at IR laser beam setup and then were taken to LNS laboratories for testing with heavy ions.In this work, we investigated the setups, which are used for laser beam test and ion beam test, in detail and their simulations were developed with different simulation programs before the devices were tested by ion beams. Used simulation programs GEANT4 and FLUKA for these simulations, some parameters were calculated such as LET (Linear Energy Transfer), deposited energy and track length etc. The results of the simulations were compared and discussed.