Genetik algoritma yardımıyla güç akışı
Power flow method using genetic algorithm
- Tez No: 309899
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ARİFOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çalışmanın amacı genetik algoritmayı ve uygulama alanlarını incelemek ve güç akışı hakkında bilgi vermektir. Çalışmada ilk olarak genetik algoritma kavramı ve temel teoremi hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra, basit genetik algoritmanın çalışma adımları anlatılmıştır. Ayrıca güç akışı ve çeşitleri, algoritma yapısı hakkında bilgi verilmiştir. Genetik algoritmaların çeşitli alanlardaki uygulamaları için birçok kaynak ve makale taranıp incelenmiştir, araştırması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the genetic algorithm and its application areas and to give the basic knowledge of the power flow. Initially, the concept of the genetic algorithm and its fundamental theorem are defined. The operating principle of the genetic algorithm is then documented. Furthermore, the power flow and its types including the structure of algorithm are presented. Significant literature review on the several application areas is carried out.