Sırörtme yöntemiyle video üzeri şifrelenmiş güvenli iletişim uygulaması
Method of application of video communication over steganography encrypted secure
- Tez No: 309900
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. TURAN ÖZCERİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Gelişen teknoloji ve iletişim koşulları haberleşmede veri güvenliğini zorlaştırmıştır. Verinin güvenli bir şekilde göndericiden alıcıya ulaşması için insanoğlu birçok yöntem geliştirmiştir. Veri gizleme(steganography), Veri şifreleme (Cryptography) ve geliştirilen diğer yöntemlerin tümü veri güvenliği ve güvenli iletişim de giderek artan bir öneme sahiptir.Bu tezde sunulan projenin temel amacı; sayısal hareketli resimler yani videolar içerisinde gönderilecek verinin daha güvenli iletimi için şifreleme ve sırörtme yöntemleri kullanarak gizli veri transferinin kablosuz ortamda gerçekleştirilmesidir. Bu amaçla kablosuz ortamda sayısal video içerisine gizli veri şifrelenerek gömme algoritmaları tasarlanmıştır.Tez çalışmasında tasarlanan algoritmalar, C# programlama dili ve Microsoft Visual Studio 2010 programında gerçekleştirilmiştir. Kablosuz haberleşmeyi sağlamak için ise değişik özelliklere sahip iki adet kablosuz haberleşme yapabilen bilgisayar kullanılmıştır.Yapılan çalışmaların sonucunda, elde edilen sonuçlar sunularak başarım değerlendirmeleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Techniques for Steganography, Cryptography have nowadays become increasingly more sophisticated and widespread. Researches on information embedding, have received considerable attention for a decade due to its potential applications in multimedia and information security.The main objective of this thesis presented is to design and implement encrypted and compressed hidden data transfer within digital video for wirless communications. Fort his reason, the appl,cat,on is used for file embedding within digital video. Furthermore, this application also enables conventional wireless images communication.In this thesis, two different computers and an access point are utilized. The software is developed by Microsoft Visual Studio 2010.The result of the application software developed are presented and their performances are evaluated.