Elmanın ısı ve elektriksel iletkenliğinin, bazı parametrelere bağlı olarak, değişimin saptanması üzerine bir araştırma
A research on determination of change of electrical and thermal conductivies depending on some parameters of apple
  1. Tez No: 309916
  2. Yazar: NİDA GÖKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİROL KAYİŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 31
Özet
Bu çalışmada Starking Delicius cinsi elmanın hasat edildikten sonra oda koşullarında saklanması esnasında şeker oranı, pH, suda çözünen katı madde ve penetrasyon kuvveti değişimi ile elektriksel iletkenlik ve ısı iletkenliğindeki değişimleri arasındaki ilişki araştırılmıştır. Çalışmanın amacı elektriksel iletkenlik ve ısı iletkenliği gibi fiziksel özelliklerin ürünün belirlenen fiziko-kimyasal özellikleri arasındaki ilişkilerin en uygun modelini saptamak ve bu fiziksel büyüklükler yardımıyla doğru tahminler yapmaktır.Araştırma sonucunda, oda koşullarında saklama süresince elmanın nem içeriğinde ve ısı iletkenliğinde önemli bir değişim olmamıştır. Bu nedenle diğer parametrelerle ısı iletkenliği arsasında uygun model geliştirilememiştir. Ancak, elektriksel iletkenlik ile nem oranı dışında ölçülen tüm parametreler arasında önemli ilişkiler bulunmuştur. Saklama süresi boyunca elektriksel iletkenlik artmıştır. Şeker oranı, pH ve suda çözünen katı madde değeri artarken, penetrasyon kuvveti azalmıştır. Penetrasyon kuvveti ile elektriksel iletkenlik arasında negatif bir ilişki varken, diğer parametreler arasında pozitif bir ilişki olduğu saptanmıştır. Elektriksel iletkenlikle bu parametreler arasında geliştirilen modeller, elmanın şeker oranı, pH, ve suda çözünen katı madde miktarı ve penetrasyon kuvvetinin tahmininde güvenle kullanılabilir.Anahtar Kelimeler : Elektriksel iletkenlik, Isı iletkenliği, Elmanın Fiziko-mekanik özellikleri
Özet (Çeviri)
In this study, the relations between some physico-mechanical properties (sugar rate, pH, amount of disolved solids in water, penetration force) with electrical and thermal conductivity were invastiged during storage in the room conditions of apple (Starking delicius). The aim of the study, between electrical and termal conductivies with these physico-mechanical properties were to determine the best-fit models and to make accurate predictions with the help these physical quantities.As a result, during storage in the room conditions in the moisture content and thermal conductivity of apples has not been a significant change. For this reason, the appropriate model among the thermal conductivity and other parameters have not been developed. However, between electrical conductivity and all measured parameters except moisture content were found significant relationships. Electrical conductivity increased during the period of storage. Sugar content, pH value and amount of disolved solids in water increased while decreasing penetration force. There was a negative relationship between Penetration force and electrical conductivity, but between elektrical conductivity and other parameters were found a positive relationship. Electrical conductivity models developed in these parameters, can be used safely to estimate the sugar content, pH, and amount of disolved solids in water increased content and penetration force of apple.Keywords : Electrical conductivity, thermal condoctivity, physico-mechanical properties of apple