İçme sularında nanofiltrasyon yöntemiyle nitrat giderimi
Nitrate removal in drinking water using nanofiltration
- Tez No: 309932
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ RIZA DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Gelişmekte olan ülkelerde, hızlı sanayileşme ve nüfus artışına bağlı olarak yeraltı su kaynaklarında nitrat seviyeleri yükselmektedir. Ülkemizde içme suları için belirlenen nitrat limiti 50 mg NO3-.L-1 dir. Bu çalışmanın amacı iki farklı nanofiltrasyon membranının GE DL, GE DK, farklı işletme koşulları altında nitrat giderim verimlerini incelemektir. Nitrat gideriminin incelenmesi için farklı konsantrasyonlarda NaNO3 solüsyonları kullanılmıştır. GE DK membran kabul edilebilir bir giderim sağlarken, GE DL membranın çok düşük bir giderim verimi olduğu görülmüştür. Zamanın membrane verimlerine etkisinin incelenmesi için numuneler farklı zaman periyotlarında alınmıştır. Her iki membranda da zamanla verim kaybı görülmüştür. Sonuç olarak, nanofiltrasyon membranlarının içme sularında nitrat giderimi amacıyla kullanılabilir olduğu, verimin membrane türü ile işletme koşullarına göre farklılık gösterdiği ve uygulamadan once laboratuvar testlerinin gerekli olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the developing countries, an increase has been detected at nitrate levels of ground water due to quick industrialization and rapid growth in population. In our country, nitrate level that is set for drinking water is 50 mg NO3-.L-1. The aim of the present work was to study the nitrate removal efficiency of two different nanofiltration membranes GE DL, GE DK, at different operating conditions. To study nitrate rejection, NaNO3 was used at different concentrations. GE DK membrane gave a reasonable rejection while GE DL membrane has a very low rejection ratio. Samples was taken at different time periods to study the effects of time on membrane efficiencies. In both membranes, an efficiency decrease with time was seen. By applying different operating pressures, the effect of pressure on nitrate removal was studied and in both membranes, an increase in rejection with the increasing pressure was detected. As a conclusion, the application of nanofiltration technology in nitrate removal can be useful but the efficiency can be differ with the membrane type and operating conditions and lab-scale tests are needed before application.