Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinde sosyal anksiyete bozukluğu ve belirtileri ile tükenmişlik düzeylerinin değerlendirilmesi
Assessment levels of burnout, social anxietydisorder and symptoms in Trakya University Medical Faculty students
  1. Tez No: 310018
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ ÖYKÜ MEMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN ABAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Tükenmişlik ?iş yerindeki, kişiler arası kronik strese yanıt olarak gelişen psikolojik birsendrom? olarak tanımlanabilir. Çalışmamızda, öğrencilerin hangi durumlarda sosyalanksiyete ve kaçınma yaşadıkları, tükenmişlik ve sosyal anksiyete düzeylerinin öğrencilerinbulunduğu sınıftan ve sosyodemografik değişkenlerden etkilenip etkilenmediği, ayrıca sosyalanksiyete düzeyleriyle tükenmişlik düzeyleri arasında ilişki olup olmadığının belirlenmesiamaçlanmıştır. Kesitsel tanımlayıcı desende tasarlanmış ve evrenini Trakya Üniversitesi TıpFakültesi öğrencilerinin oluşturduğu 839 tıp öğrencisinden 731'ine (%87.1) ulaşılarak,araştırmacıların hazırladığı sosyodemografik veri formu, tükenmişlik düzeylerininbelirlenmesi için Maslach Tükenmişlik Ölçeği ve katılımcıların sosyal anksiyete düzeylerinibelirlemek için de Liebowitz Sosyal Anksiyete Ölçeği uygulandı. Verilerin istatistikselanalizinde t testi, Mann-Whitney-U testi, Kruskal Wallis testi, Spearman korelasyon analizikullanılmıştır. Çalışmamızda yaş, cinsiyet, anne çalışma durumu, gelir, ders çalışma süresi iletükenmişlik boyutları arasında; cinsiyet, yaş, gelir, ikamet durumu, doğum yeri, anne veyababa eğitimi, anne çalışma durumu, kardeş sayısı ile sosyal anksiyete arasında anlamlı ilişkivardı.
Özet (Çeviri)
Burnout can be described as a psychological syndrome in response to chronicinterpersonal stressors on the job. In our study we aimed to determine at which states studentsexperience social anxiety and avoidance, if socio-demographic variables or being in differentclasses affects burnout or social anxiety and also if there is a relationship between burnout andsocial anxiety. The universe of this cross sectional descriptive study was consisted of allmedical students in Trakya University and we reached 731 of 839 (87.1%) students andperformed socio-demographic data form created by the researchers, to determine the levels ofburnout Maslach Burnout Inventory and to determine their level of anxiety the LiebowitzSocial Anxiety Scale. Statistical analysis of the data t test, Mann-Whitney-U test, Kruskal-Wallis test, Spearman Correlation Analysis was used. In our study there was a significantrelationship between age, gender, mother's employment status, income, study duration anddimensions of burnout, gender, age, income, residence status, place of birth, mother's orfather's education, mother's employment status, number of siblings and social anxiety.